VIDEO. Xabi Alonso a scris oficial istorie la Bayer Leverkusen! Primul titlu pentru „aspirine”, cu 5 etape înainte de finalul campionatului, și record absolut de meciuri consecutive fără înfrângere

Xabi Alonso a intrat definitiv în istoria celor de la Bayer Leverkusen, după ce „aspirinele” au reușit în cursul zilei de duminică să își adjudece în sfârșit primul titlu în Bundesliga.

În etapa cu numărul 29 din actuala stagiune, pe „BayArena”, gazdele s-au impus cu scorul de 5-0 în fața celor de la Werder Bremen. Golurile au fost marcate de Victor Boniface în minutul 25 din penalty, Granit Xhaka în minutul 60, respectiv Florian Wirtz în minutele 68, 83 și 90.

Xabi Alonso le-a adus celor de la Bayer Leverkusen în sfârșit primul titlu în Bundesliga din istoria clubului!

În urma acestui rezultat, Bayer Leverkusen a refăcut avansul de 16 puncte față de Bayern Munchen, ocupanta poziției secunde, când au mai rămas de disputat 5 etape din acest sezon de Bundesliga, astfel încât, în mod evident, a câștigat deja matematic primul titlu de campioană din istorie.

Mai mult decât atât, echipa antrenată de Xabi Alonso a ajuns astfel la 43 de meciuri consecutive fără înfrângere în toate competițiile, depășind recordul deținut anterior din acest punct de vedere de Juventus.

Așa cum era de așteptat, fanii lui Bayer au celebrat așa cum se cuvenea acest moment istoric și au invadat terenul imediat după fluierul final al acestui meci cu Werder Bremen.

„Aspirinele” au chiar șansa de a câștiga tripla în acest sezon. Bayer Leverkusen va disputa finala Cupei Germaniei în compania celor de la Kaiserslautern și, de asemenea, evoluează în prezent în sferturile de finală ale Europa League, acolo unde s-a impus pe teren propriu în meciul tur cu scorul de 2-0 în fața celor de la West Ham United.

În acest context, este absolut evident de ce Bayern Munchen și Liverpool au încercat cu mare insistență să îl aducă pe Xabi Alonso din sezonul viitor, doar că în cele din urmă tehnicianul iberic a decis să continue la Leverkusen.