Kylian Mbappe, umilit după marele duel dintre PSG și Barcelona: „Atitudinea acestui băiat este scandaloasă”! Atac fără precedent la adresa superstarului de la PSG

Kylian Mbappe, atacantul fenomenal din capitala Franței, a făcut un meci slab în Liga Campionilor, în duelul dintre PSG și Barcelona. Turul din „sferturile” celei mai importante competiții intercluburi s-a disputat la Paris, pe „Parc des Princes”. Catalanii au avut câștig de cauză la final, impunându-se cu 3-2, după o desfășurare nebună a evenimentelor. Raphinha a deschis scorul în Hexagon, în minutul 37. Startul reprizei secunde a declanșat nebunia pe stadionul parizienilor, după ce Ousmane Dembele (min. 48) și Vitinha (min. 50) au adus-o pe PSG în avantaj. Când totul părea că se îndreaptă către un succes al gazdelor, același Raphinha (min. 62) a punctat pentru trupa blaugrana, iar Christensen (min. 77), fundașul Barcelonei, a stabilit scorul final. Returul din Spania se anunță unul infernal, cu goluri multe.

Ulterior prestației sale modeste din partida contra „extratereștrilor”, Kylian Mbappe a fost luat la rost de un fost internațional francez. Fostul jucător al Barcelonei nu l-a iertat pe Mbappe, discutând despre caracterul tânărului fotbalist.

Kylian Mbappe, făcut praf după PSG – Barcelona 2-3: „Este lipsă de respect”

Statisticile demonstreză faptul că Mbappe a avut o seară neagră contra Barcelonei. Acesta nu a reușit să trimită niciun șut pe spațiul porții ibericilor. A înregistrat un singur dribbling, din cinci încercate. De asemenea, Kylian Mbappe a pierdut balonul de 13 ori. Dat fiind contextul, Christophe Dugarry, fost internațional francez, nu l-a iertat pe superstarul de la PSG, subliniind că „atitudinea arătată este de o rușine absolută”.

„Nu s-a ridicat la înălțime, iar asta se întâmplă de câteva săptămâni, din păcate. Nu vreau să-l atac, deoarece toată lumea a văzut meciul. N-am chef să atac prestația lamentabilă a lui Kylian Mbappe. Am chef să mă iau de persoana Mbappe, care a arătat cea mai proastă atitudine pe care o poate avea un fotbalist de nivel înalt. Nu vorbesc de un jucător de nivelul său, ci de un jucător de nivel înalt.

Ai dreptul să ratezi pase, să ai meciuri mai puțin reușite. Dar comportamentul, atitudinea acestui băiat este scandaloasă. Este lipsă de respect, o înșelătorie pentru suporteri, pentru colegi, pentru oamenii care au încredere în tine de atâta timp, oamenii care te plătesc. Un sfert de finală pe care se presupune că vrei să-l câștigi. Dar îți bați joc de competiție. Atitudinea arătată este de o rușine absolută”, a declarat Christophe Dugarry, conform RMC Sports.

Vinicius, răzbunarea lui PSG?

Potrivit informațiilor apărute în spațiul public, gruparea de pe „Parc des Princes” urmărește să se „revanșeze” pentru plecarea lui Mbappe, care la vară li se va alătura celor de la Real Madrid. Astfel, șeicii lui PSG doresc să îl aducă în capitala Franței pe Vinicius, cel mai valoros jucător al galacticilor.

Potrivit celor de la Mundo Deportivo, Paris Saint-Germain pregătește o ofertă de 200.000.000 de euro în schimbul lui Vinicius Junior, fiind vorba și despre un salariu pe măsură. Francezii doresc să îl transforme pe brazilian în principalul om de gol, în speranța că vor putea cuceri Liga Campionilor.

Dacă s-ar face transferul, Vinicius ar deveni al doilea cel mai scump jucător din istorie, după mutarea lui Neymar de la Barcelona la PSG, în schimbul a 222.000.000 de euro.