VIDEO | Austria – Turcia 1-2, în optimile de finală de la EURO 2024! Se cunoaște ultima națională calificată în sferturile turneului final din Germania

Austria a fost învinsă de Turcia cu scorul de 2-1 la Leipzig în ultimul meci din optimile de finală de la EURO 2024. Naționala pregătită de Vincenzo Montella urmează astfel să se dueleze în sferturi cu Olanda, echipa care a învins în cursul zilei de marți România cu scorul de 3-0.

Austria – Turcia 1-2, în optimile EURO 2024

Final de meci!

Min. 66: GOL AUSTRIA! Gregoritsch a marcat cu piciorul stâng din interiorul careului mic, după o minge deviată de un coechipier în urma unui corner executat din partea dreaptă!

Sursă video: X / Sideline Recaps

A început repriza secundă!

Min. 59: GOL TURCIA! Demiral a marcat din nou, tot în urma unui corner, de data aceasta cu o lovitură de cap!

Sursă video: X / Euro 24 Hub

Finalul primei reprize!

Min. 1: GOL TURCIA! A înscris Demiral în urma unui corner executat de pe partea dreaptă!

Sursă video: X / Joueurs Turcs

A început meciul!

Echipele de start:

Austria (4-2-3-1): Pentz- Posch, Danso, Lienhart, Mwene- Seiwald, Sabitzer- Laimer, Baumgartner, Schmid- Arnautovic
Rezerve: Lindner, Hedl, Wober, Prass, Grillitsch, Gregoritsch, Querfeld, Kainz, Daniliuc, Seidl, Weimann, Entrup, Grull
Absenți: Wimmer (suspendat)
Selecționer: Ralf Rangnick

Turcia ( 4-2-3-1): Gunok- Muldur, Bardakci, Demiral, Kadioglu- Yuksek, Ayhan- Yilmaz, Kokcu, Yildiz- Arda Guler
Rezerve: Bayindir, Cakir, Celik, Yokuslu, Akturkoglu, Tosun, Yazici, Kaplan, Ozcan, Kahveci, Kilicsoy, Akgun, Yildirim
Absenți: Calhanoglu, Akaydin (suspendați)
Selecționer: Vincenzo Montella

Arbitru: Artur Soares Dias (Portugalia)
Asistenți: Paulo Soares și Pedro Ribeiro (ambii din Portugalia)
Arbitru de rezervă: Mykola Balakin (Ucraina)
Arbitru VAR: Tiago Martins (Portugalia)

Stadion: Leipzig

Știrea inițială:

Austriecii au marcat de șase ori la EURO 2024, clăsându-se pe doi în topul ofensivelor, după Germania (8). Turcii au cea mai slabă defensivă dintre echipele ajunse în optimile de finală (5 goluri încasate).

La ultimul joc direct, o partidă de pregătire disputată în martie, Austria a umilit Turcia, scor 6-1.

Austria a câștigat grupa D, în timp ce turcii au încheiat pe doi în grupa F

Jucătorii lui Ralf Rangnick (65 de ani) au reușit o performanță incredibilă la această ediție a CE. Austria (6 puncte) a triumfat în grupa D, din care au mai făcut parte Franța (5 puncte), Olanda (4 puncte), și Polonia (1 punct).

„Cocoșul galic” a dispus de Belgia în „optimi”, urmând să joace contra Portugaliei în sferturile de finală, în timp ce Olanda se va duela cu România, la Munchen.

De partea cealaltă, Turcia (6 puncte) a terminat pe poziția secundă în grupa F. Portugalia (6 puncte) lui Cristiano Ronaldo, care a trecut de Slovenia în „optimi”, după lovituri de departajare, a câștigat grupa.

Golaverajul este cel care a făcut diferența între turci și lusitani: +2 Portugalia, 0 Turcia. Georgia (4 puncte) și Cehia (1 punct) au completat tabloul grupei F. Georgienii au izbutit să ajungă în „optimi”, unde au fost învinși categoric de Spania, scor 1-4. La rândul ei, Portugalia a trecut de Slovenia în optimile de finală, după penalty-uri.