Ladislau Boloni ar putea fi dat afară de la Metz. Fanii au intrat pe teren și au cerut plecarea antrenorului român

Metz a condus în meciul cu Lyon, dar oaspeții au întors rezultatul. Este a nouă înfrângere din ultimele zece partide pentru echipa lui Ladislau Boloni, iar fanii au intrat pe teren și au cerut plecarea antrenorului român.

Ladislau Boloni ar putea fi demis de conducătorii echipei pe care a promovat-o în Ligue 1

Ladislau Boloni are probleme uriașe la Metz. Antrenorul român nu reușește să redreseze situația, care a devenit dramatică, iar fanii i-au cerut să plece. Duelul cu Lyon s-a terminat cu o mică răscoală a suporterilor. Susținătorii echipei gazdă au invadat terenul și au cerut demisia antrenorilor și conducătorilor. Boloni are emoții de ceva vreme. Unul dintre suporteri i-a strigat să plece și după confruntarea de etapa trecută, cu Montpellier. Boloni dădea interviuri la finalul partidei, iar mesajul fanului nervos s-a auzit în direct.

Jurnaliștii de la L’Equipe nu sunt foarte convinși că Boloni nu va fi dat afară. Care sunt argumentele? Președintele lui Metz, Bernard Serin, schimbă foarte rar antrenorul în timpul sezonului și în plus nici nu-și permite să-i achite românului banii pentru rezilierea acordului valabil până în 2026.

Metz are nouă înfrângeri în zece partide și se află pe locul 17 în Ligue 1

Metz a înfruntat Lyon în etapa cu numărul 23 și a început meciul bine, cu golul marcat Mikautadze. Nu a reușit să intre în avantaj la cabine pentru că Lacazette a restabilit egalitatea chiar înainte de pauză, în minutul 45+1. În minutul 60 Said Benrahma a înscris golul care a adus succesul oaspeților. În ultimele zece meciuri din Ligue 1, Metz are nouă înfrângeri şi un singur rezultat de egalitate. Nu a mai câștigat de pe 26 noiembrie, pe terenul lui Lorient, scor 3-2.

Echipa lui Boloni ocupă locul 17 în Ligue 1, pe loc direct retrogradabil, la 5 puncte de primul loc care asigură menţinerea în prima divizie din Franţa. Fanii se tem că vor ajunge din nou în Ligue 2 după doar un sezon.

Sursa Foto: PROFIMEDIA