Jurnaliștii din Grecia sunt fascinați de Răzvan Lucescu: „Record ireal!”

Jurnaliștii din Grecia au scos în evidență faptul că Răzvan Lucescu, actualul antrenor al lui PAOK, deține o statistică de senzație pentru fotbalul din această țară.

Duminică, echipa din Salonic s-a impus pe terenul lui Panathinaikos cu scorul de 3-2, un rezultat extrem de important în ecuația luptei pentru titlul din acest sezon.

Răzvan Lucescu are un bilanț „ireal” în fața celor de la Panathinaikos

Astfel, fostul selecționer al echipei naționale a României a ajuns la 9 victorii de-a lungul carierei sale de antrenor în fața grupării din Atena, în 16 confruntări directe, în care s-au mai înregistrat 4 rezultate de egalitate și doar 3 victorii ale celor de la Panathinaikos, bilanț catalogat de către jurnaliștii de la gazzetta.gr drept „ireal”, din perspectiva lui Răzvan Lucescu.

Antrenorul român în vârstă de 55 de ani s-a duelat pentru prima dată cu multipla campioană a Greciei pe vremea când se afla pe banca tehnică a Rapidului. În toamna anului 2006, la Atena, s-a înregistrat un rezultat de egalitate, scor 0-0, între formația giuleșteană și Panathinaikos, în grupele Cupei UEFA.

Ulterior, au mai urmat câteva episoade ale acestei confruntări, pe vremea când Răzvan Lucescu era antrenor la Skoda Xanthi. Apoi, fiul lui Mircea Lucescu s-a mai luptat cu Panathinaikos din postura de tehnician al lui PAOK, în două mandate, al doilea aflându-se încă în desfășurare.

Rezultatele obținute de-a lungul timpului de fostul selecționer al României în fața „colosului” din Atena:

30/11/2006: Panathinaikos – Rapid Bucharest 0-0 (Grupe Cupa UEFA)
29/01/2015: Panathinaikos – Xanthi 0-1 (Șaisprezecimi Cupa Greciei)
25/04/2015: Panathinaikos – Xanthi 2-0 (Campionatul Greciei)
06/02/2016: Panathinaikos – Xanthi 0-1 (Campionatul Greciei)
16/10/2016: Panathinaikos – Xanthi 1-2 (Campionatul Greciei)
29/04/2018: Panathinaikos – PAOK 0-3 (Campionatul Greciei, play-off)
03/03/2019: Panathinaikos – PAOK 0-2 (Campionatul Greciei)
07/11/2021: Panathinaikos – PAOK 1-3 (Campionatul Greciei)
04/03/2022: Panathinaikos – PAOK 2-1 (Campionatul Greciei, play-off)
21/05/2022: Panathinaikos – PAOK 1-0 (Finala Cupei Greciei)
22/01/2023: Panathinaikos – PAOK 0-3 (Campionatul Greciei)
26/01/2023: Panathinaikos – PAOK 1-1 (Sferturi Cupa Greciei)
03/05/2023: Panathinaikos – PAOK 1-1 (Campionatul Greciei, play-off)
01/10/2023: Panathinaikos – PAOK 2-2 (Campionatul Greciei)
21/02/2024: Panathinaikos – PAOK 1-1 (2-2 d.p., 5-6 d.l.d.) (Semifinale Cupa Greciei)
31/03/2024: Panathinaikos – PAOK 2-3 (Campionatul Greciei, play-off)

Ce a spus Răzvan Lucescu după victoria de duminică

După ce l-a învins pe Fatih Terim în duelul direct din etapa a doua a play-off-ului actualei ediții din Superliga Greciei, antrenorul lui PAOK a apreciat că echipa sa se putea impune și la o diferență mai clară de scor.

„Viitorul înseamnă azi și mâine, continuăm. Am câștigat un meci, încercăm să le câștigăm pe toate, în toate competițiile. Este cel mai important lucru în acest moment. Ne-am făcut jocul, ne-am creat mai multe șanse, puteam să marcăm mai mult. În prima repriză nu am simțit că echipa noastră a fost pusă în pericol. Este normal ca ei să aibă calitatea necesară pentru a-și crea ocazii, în repriza a doua au insistat mai mult.

Este normal ca atunci când te deschizi să lași mai multe spații, de care noi am profitat. Nu sunt fericit că am luat acel gol în prelungiri, puteam să îl evităm, la 3-1 am fi putut să gestionăm situația mai bine.

Și în prima repriză, golul egalizator a plecat de la 80 de metri de poartă. Dar din acel punct sunt satisfăcut de joc, unul care a fost plin de tensiune. L-am pierdut pe Kenziora la pauză, Nasberg a avut timp să demonstreze, jucătorii au gestionat bine meciul”, a declarat Răzvan Lucescu, citat de sport24.gr.