PAOK-ul lui Răzvan Lucescu, victorie uriașă în lupta pentru titlul din Grecia, pe terenul marii rivale Panathinaikos!

PAOK-ul lui Răzvan Lucescu a obținut o victorie uriașă în lupta pentru titlul din acest sezon din Grecia, chiar pe terenul marii rivale Panathinaikos.

Gruparea din Salonic s-a impus cu scorul de 3-2 în a doua etapă a play-off-ului actualei ediții din Super League și runda cu numărul 28 per total. Bulgarul Kiril Despodov a deschis scorul pentru „vulturi” în minutul 2, dar avansul oaspeților a durat doar până în minutul 29, atunci când Bernard a reușit să marcheze pentru formația din Atena.

PAOK-ul lui Răzvan Lucescu a revenit momentan pe primul loc în Grecia, după o victorie de senzație obținută pe terenul lui Panathinaikos

Totuși, PAOK a intrat în cele din urmă în avantaj la pauză, grație reușitei semnate de spaniolul Brandon Thomas în minutul 37. Jocul a fost închis în minutul 89, atunci când austriacul Stefan Schwab a punctat din penalty.

Cei de la Panathinaikos au reușit să reducă din diferență în minutul 90+3, în urma golului înscris de același Bernard, dar nu a fost suficient pentru ca echipa din capitală să obțină măcar un punct din acest duel.

În urma acestui rezultat, formația antrenată de Răzvan Lucescu a reveni provizoriu pe primul loc în clasamentul din Grecia, cu 63 de puncte, unul în plus față de AEK Atena, grupare care însă are în prezent și un meci mai puțin disputat.

Formația din Salonic merge în continuare cu șanse reale pe două planuri

De partea cealaltă, Panathinaikos ocupă după acest meci poziția a treia, cu 59 de puncte, două mai multe față de Olympiakos, formație care de asemenea urmează să joace în această etapă, duminică seară, în deplasare cu AEK.

Revenind la PAOK, se poate spune că, grație acestei victorii, „vulturii” din Salonic au reușit în mare măsură să „spele” în fața fanilor imaginea eșecului înregistrat pe teren propriu în fața concitadinei Aris, scor 0-1, în prima etapă a acestui play-off.

Ulterior acestui moment dificil, jucătorii lui Răzvan Lucescu au reușit să pună în scenă o revenire fantastică în optimile de finală ale Conference League și au reușit să se califice în sferturi în fața celor de la Dinamo Zagreb, după un 5-1 neverosimil în returul de pe „Toumba”, după ce în manșa tur croații s-au impus pe teren propriu cu scorul de 2-0.

În sferturile de finală, PAOK se va duela cu belgienii de la Club Brugge, iar, în cazul unei accederi în semifinale, în penultimul act al competiției grecii vor da peste învingătoarea din dubla dintre Viktoria Plzen și Fiorentina.