Jovan Markovic a sărit la bătaie, după Universitatea Craiova – Farul 1-2! Continuă „războiul” dintre fotbalist și suporteri. Sorin Cârțu l-a făcut praf pe atacant

Jovan Markovic, jucătorul de atac al oltenilor, a fost protagonistul unui nou moment tensionat, la finalul partidei dintre Universitatea Craiova și Farul. Acesta a vrut să se bată cu fanii din sectorul VIP, după ce suporterii l-au înjurat din nou, la fel cum s-a întâmplat și pe parcursul eșecului din Cupa României, contra Oțelului.

Constănțenii „Regelui” și-au adjudecat victoria în runda a patra din play-off, scor 2-1. Fotbaliștii din Bănie au început fantastic duelul de pe „Ion Oblemenco”, iar Ștefan Baiaram a deschis scorul în minutul 4. Ionuț Cojocaru a egalat aproximativ un sfert de oră mai târziu, stabilind scorul final al întâlnirii în al cincilea minut de prelungiri din prima parte a jocului.

Jovan Markovic, scandal monstru după Universitatea Craiova – Farul 1-2

Jucătorul de 23 de ani al celor de la Universitatea Craiova nu a mai rezistat, nesuportând să fie jignit în repetate rânduri de fani. Astfel, a răbufnit și a vrut să meargă în tribunele de pe „Oblemenco”, pentru a „discuta” cu suporterii, după eșecul contra Farului. Totul a început în prima repriză, atunci când Jovan Markovic a ratat o ocazie foarte mare, culminând cu reacția jucătorului de la sfârșitul partidei.

Susținătorii oltenilor au fixat ținta pe spatele lui Markovic, dat fiind faptul că au existat conflicte între cele două părți și după eliminarea din „sferturile” Cupei României. Atunci, atacantul a fost introdus pe teren în minutul 56, înlocuindu-l pe Andrei Ivan. Din păcate pentru jucător, nu a reușit să pună umărul la calificare, evoluând slab, în nota echipei. Suporterii Universității l-au huiduit și l-au înjurat pe Markovic cât timp a fost prezent pe teren, iar acesta le-a dat replica la interviu.

„O zi proastă, am ratat mult. Am avut meciul în mână, dar ne-au prins și ne-au dat gol. E o durere foarte mare, ăsta era principalul obiectiv. Ne cerem scuze în fața suporterilor și sperăm să facem o figură frumoasă. Majoritatea sunt critici tot timpul… Când câștigăm, toți sunt cu noi, când pierdem doar Peluza Nord e cu noi. Asta este, acceptăm și criticile. Ce să facem? Este o problemă, mai ales cei de la Tribuna II, dacă dăm o pasă în spate, ne înjură și ne huiduie. Dar până la urmă sunt suporteri și ăsta este fotbalul. E ca o finală (n.r. – meciul cu FCSB), dacă o să câștigăm, o să ne apropiem la patru puncte”, a declarat Jovan Markovic, după meciul de Cupă.

Sorin Cârțu l-a „taxat” pe Markovic pentru reacțiile sale: „Bă, așa e lumea la stadion”

Sorin Cârțu, fostul președinte al clubului din Bănie, nu a fost de acord cu felul în care a reacționat jucătorul de atac al Craiovei. În opinia sa, Markovic nu avea voie să intre în conflict cu suporterii. După spusele sale, ca fotbalist „n-ai voie să ai reacții de astea în fața spectatorilor”.

„Markovic m-a deranjat situaţia asta a lui. Bă, ai ratat, aşa e lumea la stadion. Pe minge ţopăită, în faţa porţii… Nu poţi să ai asemenea execuţii. N-ai voie să ai reacţii de astea în faţa spectatorilor. A fost certat, i-au spus să se oprească. Nu există aşa ceva. Poate lumea ar fi trebuit să se comporte altfel, dar e stadion. Eu vorbesc din experienţă.

Să vedem acum cum se va împăca cu fanii. Este o problemă asta. Din experienţă, eu am avut o problemă de genul ăsta. Şi am avut o perioadă… M-am scos singur, că am dat goluri, am jucat bine. Dacă are atitudine bună, poate să iasă. Dă gol în repriza a doua şi după aia îi arăţi spatele, unde scrie Markovic. Numai cu evoluţie bună poţi să reacţionezi în faţa fanilor”, a declarat Sorin Cîrțu, conform primasport.ro.