Ianis Hagi, subiect de glumă pentru englezi! Cu cine l-au asemânat britanicii pe „decarul” naționalei

În optimile de finală de la EURO 2024, România a fost învinsă de Olanda, scor 0-3. Ianis Hagi a fost unul dintre jucătorii mediatizați din presa internațională, însă nu datorită evoluției sale, ci datorită aspectului său după accidentarea provocată de fundașul Olandei.

„Portocala Mecanică” aa reușit să se califice în sferturile de finală unde vor întâlni naționala Turciei.

Englezii au făcut glume la adresa lui Ianis Hagi

Partida dintre România și Olanda a fost plină de controverse. Încă din minutul 2,  Ianis Hagi (25 de ani) a fost implicat într-un duel aerian cu Denzel Dumfries. Fundașul de bandă a lui Inter i-a aplicat o lovitură la cap „decarului” României, iar acesta a început să sângereze.

Echipa medicală a intervenit imediat pe teren și i-au aplicat un bandaj fotbalistului de 25 de ani. Acest bandaj a fost subiectul principal al englezilor pentru a începe o serie de glume.

Fanii au rămas uimiți, după ce Ianis Hagi a purtat o plasă bizară pe cap, în timpul meciului eliminatoriu de la EURO 2024, cu Olanda. Starul celor de la Rangers a fost din nou titular pentru Tricolori, în înfrângerea cu 0-3, din optimile EURO 2024.

Seara a început cu un eveniment nefericit pentru fotbalistul de 25 de ani, care a avut un contact dur cu fundașul olandez Denzel Dumfriez, într-un duel pentru minge. Capul lui Hagi a început să sângereze, după lovitura primită cu cotul de la Dumfries.

Ianis a primit îngrijiri medicale și s-a întors pe teren cu o plasă bizară pe cap. Fanii au intrat pe social media și l-au batjocorit pe fotbalist. Unii dintre ei l-au comparat cu doamnele care servesc cina la școală. Un fan a întrebat ‘de ce poartă Ianis Hagi o plasă de ceapă pe cap?” au transmis jurnaliștii de la Daliy Mail.

După fluierul final, Ianis Hagi a avut nevoie de îngrijiri medicale suplimentare și a ajuns la un spital din Munchen pentru mai multe investigații.

Michael Ballack acuză arbitrajul din România – Olanda

După fluierul final, au apărut în număr foarte mare reproșuri la adresa arbitrajului. Michael Ballack, legenda Germaniei din fotbal, a analizat toate fazele și a atacat brigada de arbitrii.

Contactul nu a fost pedepsit, nici măcar verificat. Probabil pentru că a urmat imediat finalul reprizei. Pentru mine e o situație care trebuia cel puțin analizată. E clar!

Portarul dă afară unul dintre pantofii care se află în mijlocul careului. Nu știm exact cum au ajuns acolo. Este de fapt o nebunie că se află pe teren și mai ales că jocul nu a fost întrerupt.

Este o situație ciudată. Dacă sunt obiecte pe teren, jocul trebuie oprit. De ce nu intervine arbitrul video este o altă întrebare, pentru că aceasta este de fapt regula.” a declarat fostul jucător neamț.