Ianis Hagi, prima apariție în tricoul lui Alaves după aproape o lună! Ce notă a primit românul la finalul meciului cu Osasuna

Ianis Hagi a bifat primele minute pentru Alaves după aproape o lună. Fotbalistul român a intrat pe teren în finalul duelului cu Osasuna. Cu toate acestea, Ianis Hagi a obținut una dintre cele mai mari note din echipa sa.

Alaves a fost învinsă în deplasarea de la Pamplona, în etapa cu numărul 27 din La Liga. Osasuna s-a impus cu scorul de 1-0.

Ianis Hagi a jucat patru minute în meciul cu Osasuna

Ianis Hagi a fost introdus pe teren în minutul 86 al partidei cu Osasuna, pe care formația la care evoluează românul a pierdut-o, după golul lui Ante Budimir, din minutul 76. În acest sezon, fiul lui Gică Hagi a fost mai mult rezervă la gruparea din La Liga. Nu a reușit să impresioneze în tricoul celor de la Alaves, iar în ultimele două meciuri din campionat a luat loc pe banca de rezerve, nefiind utilizat. Acesta a ajuns în Spania de la Glasgow Rangers, sub formă de împrumut.

În meciul cu Osasuna, Ianis Hagi a prins 10 minute pe teren, cu tot cu prelungiri. Nu i-a trebuit decât un minut pentru a-și crea o ocazie în careul echipei adverse. Guevara, coechipierul său, i-a oferit o centrare bună internaționalului român, însă jucătorul lui Edi Iordănescu de la naționala României a reluat slab, pe lângă poarta celor de la Osasuna.

Ianis Hagi nu își mai făcuse apariția pe teren de pe 10 februarie. Atunci, acesta a fost introdus în partida cu Villareal tot în minutul 86. Acel duel s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.

Ce notă a primit Ianis Hagi

În ciuda faptului că nu a petrecut mult timp pe teren în meciul cu Osasuna, portalul Sofascore i-a acordat lui Ianis Hagi nota 7.0. Doar alți trei fotbaliști de la Alaves au obținut note mai mari decât cea a românului: Rioja (7.5), Gorosabel (7.2) și Tenaglia (7.2).

Ianis Hagi a bifat 17 apariții în tricoul lui Alaves în acest sezon din La Liga, reușind un assist. De asemenea, fotbalistul venit în Spania de la Glasgow Rangers a primit și un cartonaș galben. A marcat două goluri pentru clubul său în Copa del Rey, împotriva celor de la Murcia, în luna noiembrie. Meciul s-a încheiat cu victoria zdrobitoare a celor de la Deportivo Alaves, scor 10-0.

• În prezent, jucătorul român care a mai evoluat la Fiorentina și Genk este cotat la 3.5 milioane de euro, potrivit celor de la transfermarkt.com.