Heung-min Son, fără milă! Radu Drăgușin, vizat de declarația fotbalistului lui Tottenham

Heung-min Son, căpitanul lui Tottenham, nu a avut milă de coechipierii săi, după eșecul drastic suferit în deplasarea de pe „Craven Cottage”, contra celor de la Fulham. Partida s-a încheiat cu victoria categorică a gazdelor, scor 3-0.

Radu Drăgușin a fost titular în premieră în formația pregătită de către Ange Postecoglou. Internaționalul român a făcut 40 de minute foarte bune contra lui Fulham, însă pe finalul primei reprize l-a scăpat din marcaj pe rapidul Muniz, care a deschis scorul. Cu toate acestea, nu numai Drăgușin a evoluat modest. Declarația căpitanului lui Tottenham îi vizează pe toți coechipierii săi.

Heung-min Son nu a avut milă față de colegii săi!

Atacantul sud-coreean al lui Tottenham Hotspur nu și-a menajat colegii după eșecul dur din deplasare. Evoluția lui Tottenham a fost una „inacceptabilă” în viziunea acestuia. Heung-min Son a tras un mare semnal de alarmă, după cel tras de către Ange Postecoglou. Fotbalistul de atac al englezilor le-a cerut colegilor lui să învețe ceva din această înfrângere dureroasă.

„Da, este o mare dezamăgire, o mare frustrare. Fiecare dintre noi trebuie să se uite în oglindă și să-și spună: «A fost vina mea pentru că n-am fost suficient de bun».

Nici măcar n-am reușit să ne apropiem de nivelul arătat până acum, de-a lungul acestui sezon”, a transmis căpitanul lui Tottenham, potrivit celor de la Sky Sports.

„A fost inacceptabil și mă includ aici și pe mine”

Jucătorul de atac al englezilor a continuat, incluzându-se și pe el în rândul celor care nu au avut o prestație bună contra lui Fulham. Heung-min Son a dezvăluit ce trebuie să facă jucătorii lui Tottenham, pentru a trece peste acest eșec usturător.

„De data aceasta a fost foarte, foarte dezamăgitor. Atitudinea, evoluția, n-am fost suficient de buni. Toți trebuie să privim acest eșec ca pe un mare semnal de alarmă.

A fost inacceptabil, și mă includ aici și pe mine. Am făcut doi pași înapoi și acum e obligatoriu să facem unul mare înainte”, a afirmat Heung-min Son, în încheiere.

Englezii de la The Sun l-au distrus pe Drăgușin

Tabloidul The Sun nu a putut trece peste evoluția lui Radu Drăgușin din partida cu Fulham. Jurnaliștii englezi i-au analizat jocul românului, afirmând faptul că Radu Drăgușin a fost dominat clar de către Muniz, cel care a marcat o „dublă”.

„Oamenii lui Postecoglou au arătat ca o umbră a echipei care a depășit Aston Villa cu 4-0, săptămâna trecută. În timpul acelui meci, Spurs l-a pierdut pe fundașul cheie Micky van de Ven din cauza accidentării. Și chiar dacă olandezul este așteptat să se întoarcă după pauza internațională, cu siguranță i-au simțit lipsa, deoarece Drăgușin s-a chinuit la debutul său ca titular.

Achiziția de 25 de milioane de lire sterline de la Genoa a avut o mulțime de mingi la care n-a ajuns primul. Iar când a fost vorba de duelurile 50-50 cu Muniz – se presupune că unul dintre cele mai mari puncte forte ale lui – a fost un singur câștigător”, au comunicat cei de la The Sun.