Haos la FCU Craiova, după remiza de la Voluntari! Trică acuză echipa, iar jucătorii dau vina pe antrenor: ”Să meargă la liga 2”

Eugen Trică (47 de ani) și-a criticat jucătorii după remiza cu FC Voluntari. Antrenorul pare împăcat cu retrogradarea din Superliga. Meciul dintre FCU Craiova și Voluntari, 0-0, a contat pentru runda a șasea din playoyut-ul Superligii.

FCU Craiova rămâne fără victorie în sezonul de playout și se îndreaptă cu pași mari spre liga a doua. Oltenii au remizat cu Voluntari, 0-0, deși au jucat mare parte din meci în superioritate numerică, după eliminarea lui Ricardinho. La final, nu doar antrenorul și-a criticat echipa, ci și jucătorii l-au arătat cu degetul pe cel care a dictat tactica.

Eugen Trică și-a criticat jucătorii

„Explicațiile sunt simple. Am început meciul foarte bine, am dominat adversarul, am recuperat foarte repede mingea.

Astăzi am dat cu piciorul unei șanse extraordinare. Echipa adversă a jucat în inferioritate numerică, vine pauza, vorbesc cu ei că trebuie să scoatem mingea la margine. Au făcut asta vreo 10 minute, apoi au luat-o cu mingea în zona centrală.

Mai departe vine inteligența jucătorului. Eu dacă le spun ceva la pauză și ei nu respectă înseamnă că e foarte grav. Ne merităm soarta, eu am avut o discuție și i-am întrebat dacă sunt conștienți de ocazia ratată, practic s-a jucat rămânerea în prima ligă. Dacă își doresc să meargă la Liga 2, să meargă la Liga 2”, a declarat Trică la final.

Ruptură în vestiar la FCU Craiova?

Imediat după meci, echipa s-a dus în fața galeriei, care i-a aplaudat pe jucători după câteva minute de reproșuri și contre. Doi dintre fotbaliști, Radu Negru și Dragoș Albu au fost auziți în timp ce reproșau tactica lui Trică, conform Gsp.

„Am jucat cu un om în plus, dar ne-am apărat în 4. Cum e posibil? Suntem vai morții noștri! Nu suntem în stare să dăm măcar un gol. Vrem să dăm gol și ne apărăm cu 4 oameni, suntem niște fricoși!”, a exclamat Negru.

ECHIPELE DE START:

FC Botoșani (4-3-3): Ducan – Benzar, Sadiku, Miron, Țigănașu – G. David, Dican, Ferreira – E. Florescu, Enzo Lopez, Ofosu
Rezerve: Kukic, Petro, Șeroni, Gligor, Mouaddib, Mailat, L. Fulop, Adams, Kaprof, Margiotta, I. Filip
Antrenor: Bogdan Andone

Dinamo: Golubovic – Patriche, Velkovski, Homawoo – Moura, Milanov, Gnahore, Pavicic, Bordușanu – Selmani, Abdallah
Rezerve: Railean, R. Grigore, C. Costin, N. Roșu, Iglesias, Gregorio, Ilic, Politic, P. Neagu, A. Bani, D. Irimia, Amzăr
Antrenor: Zeljko Kopic

Stadion ”Municipal”, Botoșani
Arbitru: George Găman. Asistenți: Daniel Mitruți (ambii din Craiova), Marius Badea (Râmnicu Vâlcea)
Arbitru VAR: Andrei Chivulete (București). Asistent VAR: Adrian Vornicu (Iași)