FCU Craiova își continuă ”scufundarea” spre Liga 2! Vlad Achim: ”Mereu s-a întâmplat ceva”

FC Voluntari și FCU Craiova au terminat la egalitate, scor 0-0, marți, într-un duel din etapa a 6-a a play-out-ului din Superligă.

Gazdele au evoluat în inferioritate numerică din minutul 24, după ce Horațiu Feșnic a decis să-l elimine pe Ricardinho, după un fault considerat în postură de ultim apărător.

Vlad Achim, debusolat după egalul cu FC Voluntari: ”Nu am reușit să facem nimic!”

Așadar, FCU Craiova a avut mai bine de 65 de minute la dispoziție, cu om în plus, pentru a obține toate cele trei puncte.

Cele două formații se aflau în luptă directă pentru salvarea directă de la retrogradare, așa că meciul era unul extrem de important.

Oltenii au presat după eliminarea lui Ricardinho. Și-au creat ocazii – nu extrem de multe – dar a fost mai aproape de a obține victorie. Cu toate acestea, în pofida faptului că Eugen Trică a introdus pe teren toți jucătorii ofensivi avuți la dispoziție, oltenii nu au reușit să găsească drumul spre gol, iar situația din clasament a devenit critică.

După acest rezultat, FCU Craiova a urcat pe locul 15 (retrogradabil), cu 19 puncte, în timp ce FC Voluntari se menține pe locul 12, cu 22 de puncte.

Am jucat destul de bine. Am început bine, am dominat și în 11 oameni. Nu știu, poate presiunea rezultatelor, punctelor, clasamentului, ne-a făcut să fim precipitați. Să nu intre mingea în poartă. Să nu fim lucizi. Nu am reușit să înscriem.

Nu ne-a încurcat neapărat că am jucat cu un om în plus. Am avut ocazii bune, am controlat jocul. Ei au încercat să facă 2-3 pase. Nu am avut ultima pasă, ultimul șut. Mereu s-a întâmplat ceva. Apoi, se scurgea timpul, ne uitam la tabelă și nu am reușit să facem nimic”, a declarat căpitanul oltenilor, Vlad Achim, după meci, la Digi Sport.