Gestul de nervozitate pe care l-a făcut Denis Alibec imediat după ultimul fluier din meciul România – Olanda, 0-3

România a pierdut clar meciul cu Olanda, 0-3, din optimile lui EURO 2024. Chiar dacă adversarul ne-a fost superior la multe capitole, tricolorii pot acuza arbitrajul la unele faze.

De exemplu, Denis Alibec a alergat imediat la centralul meciului, după ultimul fluier. I-a reproşat lui Felix Zwayer faza în care a dictat joc periculos la atacantul nostru, deşi nu s-ar fi impus acest lucru. Arbitrul a oprit o acţiune periculoasă a României, cu Valentin Mihăilă care plecase lansat pe contraatac.

Reluările l-au contrazis pe arbitru

Faza a fost oprită eronat, reluările demonstrând că arbitrul german s-a înșelat. S-a întâmplat la 1-0 pentru olandezi. Şi Adrian Porumboiu este de părere că centralul ne-a dezavantajat atunci.

„Într-o singură situaţie am fost dezavantajaţi, când arbitrul a dictat joc periculos la Denis Alibec. N-a fost vorba despre așa ceva. Ne-a oprit un contraatac”, a spus Adrian Porumboiu pentru Sportpesurse.ro.

De asemenea, fostul mare mijlocaș german Michael Ballack este de părere că naționala României trebuia să beneficieze de un penalty în prelungirile primei reprize, la scorul de 1-0 pentru Olanda.

Bogdan Racovițan, introdus în locul lui Vasile Mogoș, a fost lovit cu cotul în figură de Nathan Ake. Faza nici măcar n-a fost analizată la VAR.

Vasile Mogoș, scos de urgenţă

Denzel Dumfries (28 ani), fundașul lui Inter Milano, a „bifat” două victime în prima repriză din România – Olanda, de la EURO 2024.

După lovitura cu cotul pe care i-a aplicat-o lui Ianis Hagi în minutul 3, fundașul dreapta al olandezilor l-a lovit rău de tot şi pe Vasile Mogoș.

Vasile Mogoș n-a mai putut continua și a fost schimbat cu Racovițan. Arbitrul nu i-a arătat nici măcar cartonașul galben lui Dumfries, chiar dacă românul n-a mai putut continua.

Denzel Dumfries l-a lovit cu cotul în cap pe Ianis Hagi, care s-a prăbușit imediat pe teren. Ulterior, din cadrele furnizate de televiziunile care au transmis partida s-a putut observa faptul că Ianis începuse să sângereze destul de abundent.