Fostul fotbalist de la Rapid l-a enervat teribil pe Dorinel Munteanu în timpul meciului FC Voluntari – Oțelul: „Ăsta e respectul”

Dorinel Munteanu a avut la un moment dat în timpul meciului FC Voluntari – Oțelul 1-1 un schimb ceva mai dur de replici cu Robert Niță, fostul fotbalist de la Rapid, printre altele.

Acesta s-a aflat în tribunele stadionului „Anghel Iordănescu” pentru a-l susține pe fiul său Andreas, legitimat la gruparea ilfoveană, care însă nu a fost utilizat de antrenorul Florin Pîrvu în această partidă.

Dorinel Munteanu, conflict cu Robert Niță în timpul meciului FC Voluntari – Oțelul 1-1

Se pare că antrenorul formației din Galați a fost deranjat de anumite remarci făcute de fostul atacant, în legătură cu desfășurarea jocului, iar la finalul meciului, la flash-interviu, și-a exprimat, într-un mod destul de contondent, punctul de vedere referitor la acel episod.

„Robert, care are privilegiul să apară la televizor, comenta nu ştiu ce fază aici. El ar trebui să fie imparţial, dacă tot comentează. Poate să aibă şi doi fii aici, ar fi decent să nu vorbească sau să se agite pe margine.

Asta e România şi ăsta e respectul faţă de colegi, că şi el a jucat fotbal. Chiar dacă are băiatul la Voluntari, îi doresc baftă băiatului”, a spus Dorinel Munteanu la finalul meciului FC Voluntari – Oțelul 1-1.

Despre meciul propriu-zis, care a fost decis de un gol marcat de Lameira în prelungiri, antrenorul de la Oțelul a apreciat că punctul obținut de echipa sa a reprezentat în linii mari consecința modificărilor efectuate de el la pauză:

„După pauză am făcut câteva schimbări și s-a schimbat jocul. Consider că rezultatul este echitabil, deși au fost câteva situații controversate, pe care nu vreau să le comentez, dar puteau să fie în favoarea noastră. Avem timp până la jocul de Cupa României să ne refacem, va fi un meci extrem de greu”.

Cum s-au prezentat cele două echipe la acest meci:

FC Voluntari (3-4-3): Vâlceanu – Ricardinho, Matricardi, Armaș (cpt.) – Boboc, Rață, Crepulja, Aliji – Dumiter, Nemec, D. Andrei
Rezerve: J. Fernandez – Cascini, A. Ciobanu, Paz, Turda, Lambrinoc, Droppa, Merloi, D. Florea, Carnat, Răduț, R. Popescu
Antrenor: Florin Pîrvu

Oțelul (4-3-3): Pap – Zhelev, J. Cisse, Ghiocel, Miguel Silva – Cisotti (cpt.), Zivulic, Teles – Maciel, Rusevic, R. Tănasă
Rezerve: R. Stoian – G. Cîrjan, Al. Pop, Jardan, I. Neagu, Adăscăliței, Bodișteanu, Lameira, Malle, Yabre, S. Rus, Gaitan
Antrenor: Dorinel Munteanu

Stadion: „Anghel Iordănescu”
Arbitru: Marian Barbu (Făgăraș). A1: Mircea Orbuleț (București). A2: Stelian Slabu (Brașov)
Arbitru VAR: Iulian Dima (București). Asistent VAR: Ovidiu Artene (Vaslui)