Cum explică Florin Pîrvu că Voluntari a pierdut două puncte în prelungirile meciului cu Oţelul, 1-1

FC Voluntari și Oțelul au remizat, 1-1, în etapa a 4-a din play-out-ul Ligii 1. Dumiter a deschis scorul, în minutul 20, pentru gazde, iar gălăţenii au egalat în prelungiri, prin Lameira.

Oțelul are acum 26 de puncte, la egalitate cu locul 1, Hermannstadt, în timp ce FC Voluntari e pe 6, primul loc care asigură menținerea în Superligă, cu 21 de puncte.

Florin Pîrvu explică de ce Voluntari s-a retras în apărare

Florin Pîrvu (49 de ani), antrenorul celor de la FC Voluntari, a precizat că era normal ca echipa lui să e retrasgă în defensivă.

”Suntem dezamăgiți. În momentul în care conduci tot jocul și primești gol în minutul 90+5. Erau importante cele 3 puncte. Am avut o primă repriză foarte bună. În afară de gol am mai avut situații clare de a marca.

Repriza a doua am început bine, dar pe final era normal să ne retragem și să închidem culoarele. Ne-am retras poate mai mult decât trebuia. Oțelul Galați este o echipă bună, care din punct de vedere fizic stă foarte bine.

Este un punct pus în clasament. Mai sunt meciuri de jucat și puncte puse în joc. Sunt mulțumit de prestația băieților, pentru că am văzut dorință, că și-au dorit foarte mult. Le-am spus să țină capul sus și să fie puternici”, a spus Florin Pîrvu după meci.

Dorinel Munteanu crede că remiza e echitabilă

Dorinel Munteanu a lăsat de înțeles într-o anumită măsură că a fost nemulțumit de anumite decizii de arbitraj, la faze despre care el a apreciat că ar fi putut să fie judecate în favoarea Oțelului.

„După pauză am făcut câteva schimbări și s-a schimbat jocul. Consider că rezultatul este echitabil, deși au fost câteva situații controversate, pe care nu vreau să le comentez, dar puteau să fie în favoarea noastră. Avem timp până la jocul de Cupa României să ne refacem, va fi un meci extrem de greu”, a spus Dorinel Munteanu.