Cum a reușit Dorinel Munteanu să întoarcă soarta meciului FC Voluntari – Oțelul 1-1: „S-a schimbat jocul”

La finalul meciului FC Voluntari – Oțelul 1-1, disputat în cadrul etapei a patra din play-out-ul Superligii, în care echipa sa a reușit să egaleze în prelungiri prin Lameira, Dorinel Munteanu a explicat cum s-a ajuns la acest deznodământ.

Antrenorul formației din Galați a punctat că revenirea acesteia s-a bazat în primul rând pe anumite modificări pe care le-a operat la pauză, atât de fotbaliști, cât și de registru tactic.

Dorinel Munteanu a apreciat că rezultatul înregistrat la meciul FC Voluntari – Oțelul 1-1 este unul echitabil

Pe de altă parte, Dorinel Munteanu a lăsat de înțeles într-o anumită măsură că a fost nemulțumit de anumite decizii de arbitraj, la faze despre care el a apreciat că ar fi putut să fie judecate în favoarea Oțelului.

Totuși, chiar și în aceste condiții, fostul component al „Generației de Aur” a opinat că rezultatul înregistrat în această partidă a fost unul corect, prin prisma modului în care s-au prezentat per total cele două echipe.

„După pauză am făcut câteva schimbări și s-a schimbat jocul. Consider că rezultatul este echitabil, deși au fost câteva situații controversate, pe care nu vreau să le comentez, dar puteau să fie în favoarea noastră. Avem timp până la jocul de Cupa României să ne refacem, va fi un meci extrem de greu”, a spus Dorinel Munteanu la finalul meciului FC Voluntari – Oțelul Galați 1-1.

Cum s-au prezentat cele două echipe la această partidă:

FC Voluntari (3-4-3): Vâlceanu – Ricardinho, Matricardi, Armaș (cpt.) – Boboc, Rață, Crepulja, Aliji – Dumiter, Nemec, D. Andrei
Rezerve: J. Fernandez – Cascini, A. Ciobanu, Paz, Turda, Lambrinoc, Droppa, Merloi, D. Florea, Carnat, Răduț, R. Popescu
Antrenor: Florin Pîrvu

Oțelul (4-3-3): Pap – Zhelev, J. Cisse, Ghiocel, Miguel Silva – Cisotti (cpt.), Zivulic, Teles – Maciel, Rusevic, R. Tănasă
Rezerve: R. Stoian – G. Cîrjan, Al. Pop, Jardan, I. Neagu, Adăscăliței, Bodișteanu, Lameira, Malle, Yabre, S. Rus, Gaitan
Antrenor: Dorinel Munteanu

Stadion: „Anghel Iordănescu”
Arbitru: Marian Barbu (Făgăraș). A1: Mircea Orbuleț (București). A2: Stelian Slabu (Brașov)
Arbitru VAR: Iulian Dima (București). Asistent VAR: Ovidiu Artene (Vaslui)