Florin Pîrvu, fără ezitări după calificarea celor de la FC Voluntari în semifinalele din Cupa României: „Scoatem maxim din meciurile care urmează!”

Florin Pîrvu, antrenorul celor de la FC Voluntari, a oferit o declarație la finalul partidei din Cupa României, după ce ilfovenii s-au calificat în semifinale. FC Voluntari s-a deplasat la Craiova, pentru duelul cu echipa patronată de către Adrian Mititelu. Deși porneau din poziția de „underdogs”, fotbaliștii lui Pîrvu au reușit să ducă meciul la loviturile de departajare, unde s-au impus, scor 4-2. La finalul celor două reprize de 45 de minute se înregistrase o remiză albă.

Florin Pîrvu, cu gândul la următorul meci al lui FC Voluntari, după succesul din Cupa României

Tehnicianul de pe banca ilfovenilor, trecut și pe la Petrolul, și-a felicitat jucătorii pentru efortul depus în Cupa României. Fără să ezite, a afirmat faptul că nu va exista vreo zi de pauză pentru fotbaliști, întrucât vor începe pregătirea duelului din etapa viitoare. Florin Pîrvu a fost de părere că viitorul le va aduce victorii celor de la FC Voluntari.

„Un meci de Cupa României, cu de toate! Prelungiri, penalty-uri… Încep prin a-mi felicita băieții, pentru că eu cred că am controlat meciul în mare parte. Important e că până la finalul jocului am reușit să rezistăm, deoarece și ei au forțat. A fost un efort extraordinar din partea ambelor echipe și aș vrea să-i felicit și pe ei. De mâine deja începem să pregătim meciul următor.

Mă bucur că băieții au înțeles că este vorba de concurență. Cine se pregătește bine va rămâne în echipă. Contează minutele jucate, pentru că nu e ușor să ne refacem. De mâine suntem la antrenament, din nou. Eu zic că o să reușim să scoatem maxim din meciurile care urmează”, a declarat Florin Pîrvu, la finalul partidei cu FCU Craiova.

Cum s-au prezentat cele două formații la meciul din Cupa României

FCU Craiova (4-3-3): Gurău- Padula, Kvakic, Lacroix, Mascarenhas- Baeten, Albu, Pop- Sidibe, Blănuță, Bahassa
Rezerve: Popa, Negru, Lekiatas, Dragu, Blidar, Compagnucci, Van Durmen, Ibrahim, Chițu
Antrenor: Nicolo Napoli

FC Voluntari: Fernandez- Turda, Paz, Droppa, Carnat, Lambrinoc, Cascini, Răduț, Ciobanu, Roemer, Merloi
Rezerve: Ștefan, Chilili, Popescu, Voican, Mălăele, Dima, Lopes, Munteanu, Florea
Antrenor: Florin Pîrvu