FC Voluntari s-a calificat în semifinalele Cupei României! Victorie în deplasare cu FCU Craiova după executarea loviturilor de departajare!

FCU Craiova o întâlnit-o pe FC Voluntari într-o partidă din faza sferturilor de finală din Cupa României, ediția 2023/2024.

FCU Craiova – FC Voluntari 0-0 (4-2 la loviturile de departajare)

FC Voluntari s-a impus cu scorul de 4-2 la loviturile de departajare și s-a calificat în semifinalele Cupei României! Pop și Padula au ratat pentru olteni, în vreme ce la echipa ilfoveană doar Voican nu a reușit să înscrie. În semifinale, echipa antrenată de Florin Pîrvu se va duela cu Corvinul Hunedoara.

S-a încheiat și a doua repriză de prelungiri! Calificarea în semifinale se va decide în urma executării loviturilor de departajare!

A început a doua repriză de prelungiri!

S-a terminat prima repriză de prelungiri!

Min. 94: Oltenii lovesc din nou bara transversală, de data aceasta prin Blănuță, cu o lovitură de cap!

A început prima repriză de prelungiri!

Finalul primelor 90 de minute! Urmează două reprize de prelunigiri de câte 15 minute!

Min. 90+2: Ocazie uriașă ratată de olteni! Pop a lovit transversala cu un șut superb!

A început repriza secundă!

Finalul primei reprize!

Min. 24: Ilfovenii reușesc să deschidă scorul prin Roemer, dar ulterior a fost semnalizată de la margine o poziție de offside! Arbitrii din camera VAR au decis ulterior să mențină decizia inițială!

A început meciul!

Echipele de start:

FCU Craiova (4-3-3): Gurău- Padula, Kvakic, Lacroix, Mascarenhas- Baeten, Albu, Pop- Sidibe, Blănuță, Bahassa

Rezerve: Popa, Negru, Lekiatas, Dragu, Blidar, Compagnucci, Van Durmen, Ibrahim, Chițu

Antrenor: Nicolo Napoli

FC Voluntari: Fernandez- Turda, Paz, Droppa, Carnat, Lambrinoc, Cascini, Răduț, Ciobanu, Roemer, Merloi

Rezerve: Ștefan, Chilili, Popescu, Voican, Mălăele, Dima, Lopes, Munteanu, Florea

Antrenor: Florin Pîrvu

De remarcat este că pentru acest meci nu au fost incluși în lot Juan Bauza și Vlad Achim, primul din motive medicale, el suferind o accidentare în timpul ultimului joc disputat de olteni în Superliga. În ceea ce îl privește pe al doilea, el a fost foarte aspru criticat în spațiul public de patronul Adrian Mititelu, care i-a reproșat lipsa de implicare la antrenamente, motiv pentru care a decis să îi ia banderola de căpitan.

Știrea inițială

FCU Craiova – FC Voluntari, LIVE SCORE, ora 18:00, în Cupa României

FCU Craiova și FC Voluntari s-au întâlnit de două ori în acest sezon, de fiecare dată în Superligă. De fiecare dată câștig de cauză au avut oltenii: 3-1 în Bănie, și 1-0 la Voluntari.

De asemenea, specialiștii în cote o plasează pe FCU Craiova înaintea formației FC Voluntari, cu șanse mai mari de a accede în semifinalele Cupei României.

Conform fanatik.ro, FC Voluntari va lăsa foarte mulți jucători importanți acasă la acest meci, ilfovenii fiind mai concentrați pe ceea ce se întâmplă în Superligă.

Așadar, sunt șanse mari ca de la Voluntari să lipsească Adam Nemec, Radu Boboc, Vadim Rață, Igor Armaș, Nasser Aliji, Andrei Dumiter, Octavian Vâlceanu și Ljuban Crepulja.