FCU Craiova – Oțelul Galați 1-2, în runda a doua din play-out. Trupa lui Dorinel Munteanu obține victoria în Bănie!

FCU Craiova – Oțelul Galați a fost o partidă din cadrul rundei cu numărul doi a play-out-ului SuperLigii. Elevii lui Dorinel Munteanu s-au impus pe „Ion Oblemenco”, scor 2-1, după reușitele lui Cisotti (min. 17) și Cisse (min. 51), care a înscris un gol fenomenal. De partea cealaltă, Juan Bauza, cel mai valoros fotbalist al oltenilor, a marcat singurul gol al echipei (min. 39). În urma victoriei, Oțelul Galați a înaintat în clasament, trecând peste Petrolul Ploiești, cu un total de 23 de puncte. FCU Craiova rămâne în zona fierbinte a play-out-ului, pe poziția a opta (16 puncte), cu un singur punct în plus față de Dinamo, echipă ce se va duela chiar cu „găzarii” pe „Arcul de Triumf”, luni.

FCU Craiova – Oțelul Galați 1-2, în etapa a doua din play-out-ul Superligii

Final de meci la Craiova! Oțelul se impune!

Min. 90: Au fost acordate șase minute de prelungiri pentru cea de-a doua repriză.
Min. 90: Sidibe ratează o șansă uriașă de a egala!
Min. 51: GOOOL OȚELUL! Cisse înscrie cu călcâiul!
Min. 46: A început repriza secundă

Pauză pe „Ion Oblemenco”

Min. 45: Au fost acordate cinci minute de prelungiri de la marginea terenului.
Min. 39: GOOOL FCU CRAIOVA! Juan Bauza restabilește egalitatea pe „Ion Oblemenco”!
Min. 31: Cisotti ratează un penalty pentru Oțelul!
Min. 17: GOOOL OȚELUL! Cisotti deschide scorul, după o pasă fenomenală a lui Bodișteanu!
Min. 2: Cisse ratează o șansă mare pentru Oțelul! Fotbalistul a reluat cu capul după o lovitură de colț, însă portarul oltenilor a fost pe fază.
Min. 1: START în duelul de pe „Ion Oblemenco”!

Echipele de start pentru acest duel:

FCU CRAIOVA: R. Popa – Negru, Compagnucci, Lacroix, Padula – Achim, Dr. Albu – Dragu, Bauza, Van Durmen – Chițu
Rezerve: Gurău, Lekiatas, Kvakic, Mascarenhas, Blidar, Pop, Baeten, Sidibe, Bahassa, Ibrahim, Blănuță
Absenți: Zanfir, Abbey (fără drept de joc)
Antrenor: Nicolo Napoli

Oțelul: Pap – Adăscăliței, Cisse, Ghiocel, Zhelev – Lameira, Zivulic, Teles – Maciel, Cisotti, Bodișteanu
Rezerve: Stoian, G. Cîrjan, Rusevic, Jardan, I. Neagu, Tănasă, Malle, Farcaș, Panait, S. Rus, Gaitan, Gomes Silva
Antrenor: Dorinel Munteanu

Stadion: Ion Oblemenco.

Ce trebuie să știm înainte de duelul din Bănie

Gruparea din Oltenia a folosit doar 26 de jucători în acest sezon, cei mai puţini dintre toate echipele prezente în SuperLiga. De partea cealaltă, Oțelul Galați a utilizat 31 de fotbaliști, 21 fiind debutanți pe scena fotbalului mare din România.

FCU Craiova ocupă locul opt în play-out, poziție care o trimite la baraj. Oltenii au adunat 16 puncte până în prezent. În schimb, Oțelul Galați stă mai bine decât trupa din Bănie. Elevii lui Dorinel Munteanu se află pe locul cinci, cu 20 de puncte.

• Fotbaliștii lui Nicolo Napoli au înscris în 24 dintre meciurile jucate în acest sezon, dar au şi primit cel puţin un gol în 25 de dueluri.
  • Oțelul Galați a avut câștig de cauză în cele două întâlniri din sezonul regulat: 2-0 în Bănie (Fatai, Bodișteanu) și 1-0 pe teren propriu (Bodișteanu).