Farul Constanța a câștigat la pas ultimul amical al verii! Cât s-a terminat meciul cu Steaua

Farul Constanța s-a duelat cu Steaua pe stadionul propriu din Ovidiu în ultimul meci amical susținut înaintea startului noului sezon de Superliga.

Farul Constanța a învins Steaua cu scorul de 3-0 în ultimul meci amical înainte de startul noului sezon de Superliga

După ce anterior a înregistrat trei înfrângeri în astfel de partide de pregătire, echipa lui Gică Hagi a reușit acum în cele din urmă să se impună, cu scorul de 3-0. Golurile fostei campioane a României au fost marcate de Grigoryan în minutul 38, Cocoș în minutul 79, respectiv Doicaru în minutul 85.

Cum s-au prezentat „marinarii” în acest joc de verificare (4-3-3): Buzbuchi- Sîrbu, M. Popescu, Gustavo, C. Ganea- Queirós, Vînă, Grameni- Grigoryan, Rivaldinho, Cojocaru
Rezerve: Ducan, Cercel, Martinovic, Duțu, Lazăr, Dănuleasă, N. Popescu, Banu, Grosu, Doicaru, Cocoș, Andronache, Bodișteanu, Băsceanu
Antrenor: Gică Hagi

Așa cum se întâmplă de obicei în aceste meciuri amicale, în repriza a doua „Regele” a operat foarte multe modificări în echipă, astfel încât au apucat să evolueze în această partidă toți jucătorii incluși în lot.

Cum a arătat Steaua la acest meci (4-4-2): Iancu – Răsdan, Beța, Sierra, Ilie – Maeschi, Matei, Pop, Enceanu – Popa, Dane
Au mai intrat pe parcurs: Frânculescu, Munteanu – Vîrtej, Kereki, Nedelea, Păcuraru, Iglesias, Raicu, Florea, Chipirliu, Heras, Drăghici.
Antrenor: Daniel Oprița

Vara „repatrierilor” la fosta campioană a României

După ce i-a adus înapoi după ceva timp pe Mihai Bălașa și Gabi Iancu, clubul de la malul mării a anunțat recent și revenirea lui Andrei Ciobanu, fostul mijlocaș de la Rapid, Poli Iași și FC Voluntari.

„Mijlocașul Andrei Ciobanu este de astăzi noul jucător al Farului, după ce a semnat un contract valabil pentru următorii 2 ani.

În vârstă de 26 de ani, jucătorul născut la Bârlad este un produs al Academiei Hagi, iar în Liga 1 a debutat în urmă cu opt ani, la 09 aprilie 2016: FC Viitorul – Astra Giurgiu 1-3. A disputat până în prezent 190 de partide în toate competițiile de seniori, în care a marcat 27 de goluri și a oferit 14 pase decisive.

A fost selecționat în numeroase rânduri la loturile naționale U15, U16, U17, U18, U19 și U21. A evoluat pentru România U21 la turneul final EURO U21 din Italia 2019 și la Jocurile Olimpice de la Tokyo, din 2021. Mijlocașul are în palmares titlul de campion în sezonul 2016/2017, Cupa și Supercupa României în sezonul 2018/2019.

Andrei este al treilea transfer al alb-albaștrilor în această vară, după Gabriel Iancu și Mihai Bălașa.

Mult succes în tricoul alb-albastru, Andrei!”, a fost anunțul făcut de constănțeni în acest sens.