Eugen Trică (48 de ani), tehnicianul din Bănie, a abordat subiectul duelului de totul sau nimic dintre FCU Craiova și Hermannstadt cu o lejeritate ieșită din comun.
Probabil că antrenorul Craiovei nu dorește să pună o presiune mai mare decât cea existentă pe umerii jucătorilor săi. Meciul cu sibienii lui Măldărășanu reprezintă ultima șansă a oltenilor de a se salva de la retrogradarea directă.
Eugen Trică, foarte relaxat înainte de meciul sezonului, FCU Craiova – Hermannstadt
La acest moment, echipa pregătită de Eugen Trică ocupă ultimul loc în play-out-ul SuperLigii, cu un total de 22 de puncte, la egalitate cu Dinamo. Până la locurile de baraj, FCU Craiova are de recuperat o diferență de două puncte. FC Voluntari și Poli Iași se află pe respectivele poziții.
Salvarea grupării din Bănie va fi considerată una miraculoasă, în cazul în care se va înfăptui. Pe lângă faptul că FCU are nevoie de un succes contra lui Hermannstadt, jocul rezultatelor din ultima rundă a play-out-ului trebuie să fie de partea oltenilor.
Eugen Trică a prefațat întâlnirea decisivă cu Hermannstadt, crucială pentru salvare. Acesta a dat dovadă de o relaxare uluitoare la conferința de presă de dinaintea ultimei etape a sezonului.
„Suntem în fața ultimului act, să spun așa. Un meci foarte important. Suntem cinci echipe angrenate în lupta pentru menținerea în Liga 1. Eu îmi doresc să tratăm partida cu maximă seriozitate și să o câștigăm, nu mă interesează ce vor face celelalte contracandidate.
Mingea e rotundă, fotbalul este frumos pentru spectatori, pentru jurnaliști. Dacă se joacă până în ultima etapă, asta denotă că se joacă corect. Vă ține pe voi cu sufletul la gură până în ultimul moment”, a declarat fostul mijlocaș despre partida de duminică seară.
- Toate meciurile din ultima rundă de play-out vor începe la aceeași oră, 21:30.
Calculele salvării celor de la FCU Craiova
FCU Craiova are nevoie de victorie cu Hermannstadt pentru a menține speranța salvării vie.
În caz contrar, retrogradează direct. FCU Craiova se salvează direct dacă o bate pe Hermannstadt și FC Botoșani pierde cu Oțelul, FC Voluntari pierde cu U Cluj, iar Poli Iași va suferi o înfrângere cu Petrolul.
Marin Barbu a fost desemnat de către CCA la meciul de pe „Ion Oblemenco”. Se cunoaște deja foarte bine conflictul din trecut pe care acesta l-a avut cu fiul lui Adrian Mititelu.
Pe data de 6 noiembrie 2023, pe durata pauzei partidei dintre FCU Craiova și UTA (2-3), fiul lui Adrian Mititelu i-a adresat jigniri uluitoare arbitrului, chiar scuipându-l pe acesta. Totul a început de la nemulțumirea fostului conducător al oltenilor în ceea ce privește maniera de arbitraj a lui Marin Barbu.