Emiliano Martinez continuă să fie eroul lui Lionel Messi! Portarul Argentinei a făcut senzație, după ce Messi a ratat penalty-ul

După un meci dramatic împotriva celor din Ecuador, scor 1-1, Argentina a reușit să se califice în semifinalele de la Copa America la loviturile de departajare, scor final 4-3. Lionel Messi (37 de ani) a încercat ceva spectaculos și a ajuns să-și bage colegii în probleme.

Emiliano Martinez îl salvează pe Lionel Messi

Argentina a intrat cu avantaj la pauză datorită golului marcat de Lisandro Martinez din minutul 35. Din păcate, a doua repriză a avut o altă imagine, iar jucătorii din Ecuador au dominat total cele 45 de minute. În minutul 62, Enner Valencia a ratat un penalty, iar abia în minutul 90+2, Ecuador a reușit să egaleze prin Kevin Rodriguez.

Scorul fiind egal, jocul a fost disputat la loviturile de departajare. Lionel Messi a fost cel care a vrut să execute primul, dar rezultatul nu a fost unul tocmai bun. Multiplul câștigător al Balonului de Aur a încercat o scăriță, însă a ratat, lovind doar bara transversală.

După acest moment, elevii lui Lionel Scaloni au rămas blocați. Cu toate acestea, eroul Argentinei din Campionatul Mondial din 2022, Emiliano Martinez, a fost în cea mai bună formă. Goalkeeper-ul argentinian a parat loviturile lui Angel Mena și Alan Minda și și-a dus echipa în sferturi. Acolo, Argentina va da peste câștigătoarea duelului Venezuela – Canada.