Dan Petrescu, eliminat din Liga Campionilor Asiei. „Bursucul” a făcut „circ” la marginea terenului

Dan Petrescu şi echipa lui, Jeonbuk, au fost eliminaţi din Liga Campionilor Asiei de o altă formaţie sud-coreeană, Ulsan HD, care s-a impus cu 1-0 (1-0), marţi, pe teren propriu, în manşa secundă a sferturilor de finală.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Young-woo Seol (45+2). Petrescu a primit un cartonaş galben pentru proteste în min. 54.

Petrescu, avertizat pentru proteste

Dan Petrescu a primit un cartonaş galben, pentru proteste, în minutul 54. Jeonbuk a ratat un penalty în prima manşă, prin brazilianul Orobo Tiago. Atât Jeonbuk, cât şi Ulsan sunt deţinute de concernul Hyundai.

Ulsan HD, câştigătoare a competiţiei în 2012 şi 2020, va juca în semifinale cu Shandong Taishan (China) sau Yokohama F Marinos (Japonia). În meciul tur, de la Jinan, niponii au câştigat cu 2-1.