Pe ce a dat vina Dan Petrescu după ce echipa sa a fost eliminată în sferturile Ligii Campionilor Asiei

Dan Petrescu a fost eliminat alături de echipa sa, Jeonbuk, din sferturile de finală ale actualei ediții de Liga Campionilor Asiei de către o altă formație din Coreea de Sud, Ulsan HD.

După ce în manșa tur, disputată pe terenul echipei pregătite de „Bursuc”, s-a înregistrat un 1-1, în manșa secundă cei de la Ulsan s-au impus cu scorul de 1-0 și s-au calificat astfel în semifinale, acolo unde se vor duela cu învingătoarea dintre Shandong Taishan, din China, și Yokohama F Marinos, din Japonia. În meciul tur s-a înregistrat scorul de 2-1 pentru gruparea niponă.

După ce a fost eliminat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor Asiei, Dan Petrescu a invocat faptul că jucătorii săi au ratat foarte mult în meciul retur cu Ulsan

Dubla dintre Jeonbuk și Ulsan a fost una foarte tensionată, chiar dacă ambele cluburi sunt deținute de concernul Hyundai. În partida tur, echipa lui Dan Petrescu a ratat un penalty, prin brazilianul Tiago Orobo, iar în manșa secundă a irosit mai multe oportunități importante de a marca, fapt ce l-a deranjat teribil pe antrenorul român în vârstă de 56 de ani, cel care s-a exprimat în acest sens la conferința de presă de la finalul jocului.

El a subliniat că la un astfel de nivel este esențial ca jucătorii să nu facă risipă de ocazii și să înscrie în principiu la fiecare șansă mai mare, așa cum, de exemplu, au făcut, în viziunea lui Dan Petrescu, cei de la Ulsan în acest duel.

Pe de altă parte, fostul fundaș dreapta a dat dovadă de fair-play și a ținut să transmită că își dorește ca echipa care l-a eliminat pe el în sferturile de finală să câștige Liga Campionilor Asiei în acest sezon.

„Bursucul” a dat dovadă de fair-play în final, chiar dacă în timpul jocului a fost extrem de tensionat

„Fotbalul nu înseamnă doar să îți creezi ocazii, dar golurile sunt ceea ce contează la final. Jucătorii trebuie să fie dezamăgiți, este dezamăgitor ce s-a întâmplat.

Îmi doresc ca Ulsan să câștige Liga Campionilor Asiei. Vreau să îi văd că se bucură pentru că sunt din liga noastră.

Pot fi multe motive pentru care nu ne-am calificat, dar cel mai mare este că ne-am creat foarte multe șanse și nu am reușit să marcăm. Motivul jocului nostru slab este că nu am marcat.

Este foarte dificil să marchezi împotriva unui portar de mare calitate ca cel de astăzi (n.r. Choo Hyun-woo). O să trecem peste, a declarat Dan Petrescu, cel care a primit un cartonaș galben pentru proteste în minutul 54 al acestui meci retur, citat de isplus.com.