Cu cine se va duela Sorana Cîrstea pentru ”sferturile” de la Miami Open! Românca a câștigat o avere după victoria cu Daria Kasatkina

Sorana Cîrstea (33 de ani, 24 WTA) s-a calificat în optimile turneului Miami Open, după victoria cu 7-5, 6-2 în fața rusoaicei Daria Kasatkina (26 de ani, 11 WTA).

E vremea revanșei pentru Sorana Cîrstea! După ce a trecut lejer de Sloane Stephens, jucătoarea din Târgoviște e egalat scorul direct și cu Daria Kasatkina. Sorana a trecut de rusoaica și și-a asigurat prezența în optimile turneului WTA 1000. Anul trecut, Sorana a jucat semifinalele din Florida.

Sorana Cîrstea – Danielle Collins/Elina Avanesyan în optimile de la Miami Open

Pentru un loc în sferturile turneului de la Miami, Sorana se va bate cu învingătoarea dintre Danielle Collins – Elina Avanesyan. Partida dintre cele două este programată duminică, de la 22:30.

Ce sumă a câștigat Sorana Cîrstea, după calificarea în optimi la Miami

Pentru prezența în turul 3 de la Miami, Sorana avea asigurată suma de 59.100 de dolari. Odată cu trecerea în optimi, premiul Soranei va fi substanțial mai mare.

Pentru victoria din turul 3, Sorana va fi recompensată cu 101.000 de dolari, dar și 120 de puncte în clasamentul WTA.