Sorana Cîrstea se califică în optimi la Miami Open, după o revenire senzațională cu Daria Kasatkina: 7-5, 6-2

Sorana Cîrstea (33 de ani, 24 WTA) a trecut de Daria Kasatkina (26 de ani, 11 WTA) cu 7-5, 6-2, în turul 3 de la Miami Open. Românca a fost condusă cu 3-0 în startul partidei.

După ce a trecut în mare stil de Sloane Stephens, Sorana Cîrstea a avut parte de o încercare mult mai grea în turul 3 de la Miami. Daria Kasatkina a început în forță și a condus cu 3-0 în setul 1.

Sorana nu a cedat, iar revenirea a fost memorabilă. Românca și-a adjudecat primul set cu 7-5.

Jucătoarea din Târgoviște nu a scăzut ritmul nici în setul 2, pe care l-a condus de la un capăt la altul.

S-a terminat 7-5, 6-2, iar românca se califică în optimile turneului. În sezonul trecut, Sorana a jucat semifinalele competiției.

În optimi, Sorana Cîrstea se va duela cu învingătoarea din meciul Danielle Collins – Elina Avanesyan.

Sorana Cîrstea – Daria Kasatkina, în turul 3 de la Miami

Set 2: Și este victorie pentru Sorana! 7-5 6-2 și revanșă pentru românca.
Set 2: Minge de meci pentru Sorana!!!
Set 2: 5-2 pentru Sorana. Game închis cu un AS
Set 2: Kasatkina nu cedează și se face 4-2 în setul secund

Set 2: 4-1 pentru Sorana. O oră și 15 minute au trecut de la prima mingea a partidei
Set 2: Dublă greșeală și minge de break pentru Sorana. Și este 3-1 pentru româncă!
Set 2:
Sorana menține avantajul în fața Dariei: 2-1
Set 2: Kasatkina își face serviciul și egalează: 1-1
Set 2: Sorana servește prima. Și face gameul în deschiderea setului 2. Se împlinește și ora de joc

Set 1: Și este set pentru Sorana! Condusă cu 3-0, Sorana a întors setul, pe care l-a câștigat cu 7-5!
Set 1:
Kasatkina trimite afară și este minge de set
Set 1: Trei puncte la rând pentru Sorana, care are minge de 6-5! Kasatkina trimite afară și se face 6-5
Set 1: Punct incredibil câștigat de Sorana, care a trecut cu ușurință din apărare în atac
Set 1: Se face 5-5
Set 1: Și se face 5-4! Sorana preia conducerea pentru prima oară!
Set 1: Două mingi de 5-4 pentru Sorana
Set 1: Încă o minge de 4-4 pentru Sorana. Și e egalitate iar: 4-4!
Set 1
: Sorana obține o nouă minge de break și sansa egalării. Kasatkina salvează
Set 1: Kasatkina servește cu mingi noi

Set 1: Minge de game pentru Sorana. Care încheie cu un AS și revine pe tabelă: 3-4. Kasatkina contestă dur decizia arbitrului, dar rămâne punct pentru Sorana
Set 1:
Mingea de break pentru Kasatkina
Set 1: Kasatkina pune iar două game-uri în fața adversarei. 2-4
Set 1: Încă un game al Soranei, care își revine și duce scorul la 2-3
Set 1: Încă trei mingi de break pentru Sorana. Și vine și primul game al Soranei. 1-3

Set 1: Încă un break! Kasatkina câștigă și duce scorul la 3-0 în primul set
Set 1:
Kasatkina revine și conduce cu 2-0.
Set 1: Trei mingi de rebreak pentru Sorana. 40-0
Set 1: Kasatkina începe cu un break. 0-1
Set 1: Începe meciul. Sorana Cîrstea este la serviciu

Pentru calificarea în optimi, Sorana se va bate cu Kasatkina, care a trecut în turul precedent de Clairei Liu (6-0, 1-0).

La meciuri directe, Sorana este condusă de Kasatkina cu 2-1. Jucătoarea din Târgoviște a pierdut ultima întâlnire directă, 2-6, 0-6, în sferturile de la Abu Dhabi.

• 8 este cea mai bună clasare a Dariei Kasatkina în clasamentul WTA (2022).

Partida dintre Sorana Cîrstea și Daria Kasatkina este primul programat pe terenul 7 și va începe de la ora 17:00.

La Miami, Sorana are de apărat multe puncte. Anul trecut, românca a ajuns până în semifinalele turneului.

Sorana Cîrstea este singura jucătoare din România rămasă în competiție. Simona Halep, Jaqueline Cristian și Ana Bogdan au fost eliminate în prima rundă.

• 6 titluri WTA are în palmares Daria Kasatkina.
  • 11.249.094 de dolari a câștigat din tenis rusoaica.