Cosmin Matei a dezvăluit cheia victoriei cu Farul! Antrenorul lui Sepsi, discurs senzațional cu o zi înainte de meciul de la Ovidiu

Sepsi s-a impus categoric la Ovidiu, în etapa a opta a play-off-ului, scor 4-1, iar Cosmin Matei (32 de ani) a vorbit despre mesajul transmis de Bernd Storck înainte de meciul cu Farul. Tehnicianul neamț de 61 de ani a găsit punctul sensibil pe care a trebuit să-l „apese” pentru a declanșa mândria jucătorilor săi, iar demersul său a dat roade din plin.

Pavol Safranko a fost eroul covăsnenilor contra „marinarilor”. Atacantul slovac a punctat de trei ori, în minutele 2, 23 și 33, iar Cosmin Matei a dus scorul la 4-0 în minutul 69. Ultimul gol al meciului a fost înscris de Farul, prin Mihai Popescu, în minutul 90+2. În urma victoriei, Sepsi a urcat pe poziția a cincea în play-off, cu 31 de puncte, lăsând-o pe Rapid pe ultimul loc, cu un total de 29 de puncte. De partea cealaltă, Farul se situează pe patru, având un avans de patru functe față de jucătorii lui Storck.

Cosmin Matei, uimit de prestația lui Sepsi din duelul cu Farul: „Nu ne așteptam să avem o evoluție atât de bună”

După ce Bernd Storck s-a declarat uluit de evoluția fotbaliștilor săi din etapa a opta a play-off-ului, a venit rândul lui Cosmin Matei, revenit pe teren recent după scandalul de dopaj care l-a vizat, să își exprime uimirea. Fostul mijlocaș ofensiv de la Dinamo a fost conștient de valoarea Farului, pentru care a avut numai cuvinte de laudă.

Ulterior, jucătorul de 32 de ani al grupării covăsnene a dezvăluit mesajul pe care antrenorul Bernd Storck l-a transmis joi, în timpul antrenamentului. Neamțul și-a motivat fotbaliștii la maxim, conștient de faptul că deplasarea de la Ovidiu nu va fi deloc una ușoară.

„Nu ne așteptam să avem o evoluție atât de bună. Ne doream asta, ne-am propus asta. Este o victorie foarte mare cu un adversar foarte puternic. Au demonstrat în ultimele două meciuri acasă că au valoare, ne bucurăm că am făcut un meci mare. Am venit foarte montați, antrenorul a oprit ieri ședința de pregătire și ne-a cerut atitudine. Ne-a spus că am mers aproape 7 ore cu autocarul și nu se așteaptă să ne întoarcem fără puncte de la Constanța”, a afirmat Cosmin Matei, după succesul contra Farului.

Marcatorul ultimului gol al lui Sepsi din partida cu „marinarii” a abordat și cazul de dopaj în care a fost implicat recent. Matei a fost depistat pozitiv la substanța 5-metilhexan-2-amină. Fotbalistul a anunțat că pe data de opt mai trebuie să se prezinte în fața Comisiei, pentru a-și expune versiunea proprie a celor petrecute.

„Mă bucur foarte mult că am marcat după această perioadă grea, cu accidentarea și cazul de doping. Îmi doresc foarte mult să joc în continuare, să am dreptul să joc. Pe 8 mai am să merg la Comisie și să explic situația reală. Îmi doresc să iasă bine și să mă bucur în continuare de fotbal”, a adăugat Matei

Pavol Safranko a demolat-o pe Farul!

După cum am precizat anterior, slovacul din atacul lui Sepsi a avut o zi colosală la Ovidiu, unde a punctat de trei ori. Ulterior fluierului final, Pavol Safranko a dat dovadă de modestie, alegând să sublinieze faptul că victoria covăsnenilor este mult mai importantă decât reușitele sale personale.

La sfârșitul interviului, fotbalistul a anunțat care este obiectivul pe care cei de la Sepsi vor să îl atingă în ultimele meciuri ale actualei stagiuni din SuperLiga.

„Cea mai importantă este victoria, mai importantă decât golurile mele. Am reușit să urcăm de pe locul șase, avem pentru ce să jucăm. Încă de la început am încercat să facem pressing, și în alte meciuri am încercat. Astăzi am reușit, toată lumea este fericită. Încercăm să câștigăm toate meciurile, încercăm orice se poate face. Sperăm să terminăm pe locul 5″, a declarat Pavol Safranko, după prestația stelară din duelul cu Farul „Regelui”

NU RATA: VIDEO | Pavol Safranko a dezmembrat-o pe Farul în doar 33 de minute! Sepsi a făcut instrucție cu fotbaliștii lui Hagi în prima repriză!