VIDEO | Pavol Safranko a dezmembrat-o pe Farul în doar 33 de minute! Sepsi a făcut instrucție cu fotbaliștii lui Hagi în prima repriză!

Pavol Safranko (29 de ani), fotbalistul ofensiv al celor de la Sepsi Sf. Gheorghe, a avut o prestație stelară în prima parte a duelului cu Farul, de la Ovidiu. Jucătorii „Regelui” Hagi au fost umiliți pe propriul teren, în doar 33 de minute.

Meciul a început la ora 20:00, iar sportpesurse.ro l-a pus la dispoziția urmăritorilor în format LIVE SCORE.

Pavol Safranko, „killer-ul” celor de la Farul! Trei goluri în 33 de minute pentru slovac!

Jucătorul ofensiv al celor de la Sepsi Sf. Gheorghe și-a încântat șefii în partida cu Farul, din cadrul etapei cu numărul opt a play-off-ului SuperLigii.

Slovacul Pavol Safranko a deschis scorul pentru oaspeți după doar două minute. După o intercepție a covăsnenilor la mijlocul terenului, atacantul a fost lăsat singur cu portarul, „executându-l” pe Buzbuchi cu un șut printre picioare.

Sursă Video: YouTube @PrimaSport

Farul putea restabili egalitatea doar patru minute mai târziu, însă Grigoryan a ratat o șansă incredibilă, cu poarta goală. După cum știm deja destul de bine, ratările se răzbună întotdeauna, astfel că Safranko a reușit „dubla”, în minutul 23, după o greșeală uluitoare a lui Nedelcu, fundașul „marinarilor”. Jucătorul covăsnenilor a primit o pasă foarte bună de la Marius Ștefănescu și l-a învins fără ezitare pe Buzbuchi. Din nou, portarul Farului a primit gol printre picioare.

La 10 minute distanță, a picat și a treia reușită a lui Pavol Safranko. Hat-trick-ul fotbalistului din Slovacia, adversara României de la EURO 2024, a „dezmembrat-o” pe Farul, care va avea o misiune infernală în încercarea de a obține poziția secundă din clasament la finalul actualei stagiuni.

Pe ce echipe de start au mizat Gică Hagi și Bernd Storck în duelul de la Ovidiu:

Farul (4-3-3): Buzbuchi – M. Popescu, Larie, Boli, Kiki – Vînă, Nedelcu, Grameni (cpt.) – Grigoryan, L. Munteanu, Rivaldinho
Rezerve: Șt. Mușat – Dussaut, Sîrbu, Dănuleasă, Cr. Ganea, Grosu, Queiros, N. Popescu, Casap, R. Deaconu, Benchaib, L. Andronache
Antrenor: Gheorghe Hagi

Sepsi (4-2-2): Niczuly (cpt.) – Rența, D. Ciobotariu, Ninaj, Dumitrescu – K. Varga, Alimi, C. Matei, Ștefănescu – Kallaku, Safranko
Rezerve: D. Moldovan, Gedo – Aganovic, R. Varga, Kocsis, Batzula, Debeljuh
Antrenor: Bernd Storck

Arbitru: Cojocaru Adrian (Galaţi). A1: Grigoriu Mircea (Bucureşti). A2: Vişan Alexandru (Galaţi)
Arbitru VAR: Popa Cătălin (Piteşti). Asistent VAR: Bîrdeş Romică (Piteşti)
Stadion: Academia „Gheorghe Hagi” (Ovidiu).