Pavol Safranko, modest după victoria zdrobitoare a lui Sepsi contra constănțenilor! Slovacul a marcat trei goluri la Ovidiu!

Pavol Safranko (29 de ani), fotbalistul din compartimentul ofensiv al lui Sepsi, a oferit declarații la finalul meciului cu Farul, din runda a opta a play-off-ului SuperLigii.

Gruparea din Sf. Gheorghe a câștigat fără emoții partida cu „marinarii”. Scorul final a fost 4-1 în favoarea covăsnenilor, iar MVP-ul duelului de la Ovidiu a fost Safranko, care a punctat de trei ori în poarta lui Buzbuchi.

Pavol Safranko i-a pus gând rău Rapidului, după victoria lui Sepsi de la Ovidiu: „Încercăm să câștigăm toate meciurile”

Safranko a deschis scorul repede, după doar două minute. Slovacul l-a „executat” în stil mare pe Buzbuchi, cu un șut printre picioare. Avantajul covăsnenilor a fost majorat de același jucător în minutul 23, iar în minutul 33 Safranko a izbutit hat-trick-ul, primul din cariera sa de fotbalist profesionist.

În partea secundă a duelului de la Ovidiu, Cosmin Matei a dus scorul la 4-0, în minutul 69. Mihai Popescu a mai spălat din rușinea suferită de elevii lui Gică Hagi, înscriind în prelungiri, în minutul 90+2.

La finalul meciului, Pavol Safranko a oferit declarații. A dat dovadă de o modestie incredibilă, afirmând că golurile sale nu sunt la fel de importante precum cele trei puncte cucerite pe terenul Farului. Potrivit spuselor sale, lui Sepsi i-a ieșit pressingul vineri seară, spre deosebire de partidele precedente. La final, Safranko a anunțat că gruparea din Covasna dorește să încheie actuala ediție de SuperLiga pe locul cinci.

„Cea mai importantă este victoria, mai importantă decât golurile mele. Am reușit să urcăm de pe locul șase, avem pentru ce să jucăm. Încă de la început am încercat să facem pressing, și în alte meciuri am încercat. Astăzi am reușit, toată lumea este fericită. Încercăm să câștigăm toate meciurile, încercăm orice se poate face. Sperăm să terminăm pe locul 5″, a declarat Pavol Safranko, după prestația stelară din duelul cu Farul „Regelui”

Pe ce echipe de start au mizat Storck și Hagi în meciul de la Ovidiu:

Farul (4-3-3): Buzbuchi – M. Popescu, Larie, Boli, Kiki – Vînă, Nedelcu, Grameni (cpt.) – Grigoryan, L. Munteanu, Rivaldinho
Rezerve: Șt. Mușat – Dussaut, Sîrbu, Dănuleasă, Cr. Ganea, Grosu, Queiros, N. Popescu, Casap, R. Deaconu, Benchaib, L. Andronache
Antrenor: Gheorghe Hagi

Sepsi (4-4-2): Niczuly (cpt.) – Rența, D. Ciobotariu, Ninaj, Dumitrescu – K. Varga, Alimi, C. Matei, Ștefănescu – Kallaku, Safranko
Rezerve: D. Moldovan, Gedo – Aganovic, R. Varga, Kocsis, Batzula, Debeljuh
Antrenor: Bernd Storck

Arbitru: Cojocaru Adrian (Galaţi). A1: Grigoriu Mircea (Bucureşti). A2: Vişan Alexandru (Galaţi)
Arbitru VAR: Popa Cătălin (Piteşti). Asistent VAR: Bîrdeş Romică (Piteşti)
Stadion: Academia „Gheorghe Hagi” (Ovidiu).