Bernd Storck a fost uluit de prestația fotbaliștilor săi din duelul cu Farul: „Este uimitor că ne-am creat aceste ocazii”!

Bernd Storck (61 de ani), antrenorul neamț de pe banca tehnică a celor de la Sepsi, s-a declarat extrem de încântat de jocul prestat de echipa sa cu Farul, la Ovidiu, în etapa a opta a play-off-ului SuperLigii.

Covăsnenii s-au impus fără drept de apel, scor 4-1. Pavol Safranko a reușit un hat-trick în prima repriză, iar Cosmin Matei a majorat diferența dintre cele două echipe în minutul 69. Pe finalul partidei, în minutul 90+2, Mihai Popescu a marcat golul de onoare al „marinarilor”, care au suferit o umilință teribilă în fața propriilor suporteri.

Bernd Storck, fără milă față de Farul: „Am reușit să nu îi lăsăm să își facă jocul”

Tehnicianul german al lui Sepsi Sf. Gheorghe și-a felicitat jucătorii pentru prestația extraordinară din runda cu numărul opt a play-off-ului. Storck a recunoscut faptul că Farul dispune de un lot valoros, însă fotbaliștii săi nu au luat piciorul de pe pedala de accelerație.

Ulterior, antrenorul covăsnenilor a abordat și situația lui Pavol Safranko, MVP-ul meciului cu gruparea de la malul mării. Bernd Storck s-a declarat fericit pentru faptul că atacantul slovac a spart ghinionul de care a avut parte în ultima vreme.

La final, tehnicianul lui Sepsi a dezvăluit că poartă discuții cu șefii clubului, în vederea viitorului său și a țintelor covăsnenilor din perioada de mercato.

„Băieții au jucat foarte bine. Am vrut foarte mult să câștigăm acest meci și am reușit acest lucru. După 1-0, 2-0, am continuat să jucăm. Am știut ce trebuie să facem pentru a face față unei echipe foarte puternice. Nu le-am dat nicio șansă de a înscrie.

Este uimitor nu doar pentru Safranko, ci și pentru echipă pentru că ne-am creat aceste ocazii. Nu prea a avut noroc în ultimele partide. Mă bucur pentru el. A meritat să înscrie aceste goluri.

Sunt foarte fericit de cum am arătat, cum i-am presat. Am reușit să nu îi lăsăm să își facă jocul. Am mai jucat bine și în alte partide. Altă dată am pierdut în ultimul moment.

Sunt în negocieri cu clubul. Să vedem ce putem aduce. Acum sunt foarte fericit și vom vedea cum vor decurge negocierile”, a afirmat Bernd Storck, la finalul duelului cu Farul Constanța.