Rafael Nadal nu va mai juca la Wimbledon! Campionul iberic își pregătește retragerea din tenis

Veste de ultimă oră în tenis! După ce a confirmat prezența la Jocurile Olimpice de la Paris, Rafeal Nadal a spus „NU” turneului de la Wimbledon.

Rafael Nadal, „În momentul de față este dificil pentru mine”

Conform lui David Ferrer, căpitan al echipei de Davis Cup a Spaniei, Rafael Nadal nu va juca la turneul de la Wimbledon.

Decizia spaniolului a fost luată chiar acum o lună, imediat după înfrângerea suferită în primul tur la Roland Garros, împotriva lui Alexander Zverv.

Din spusele dublului campion de Wimbledon, schimbarea terenului într-o perioadă atât de scurtă îi pot dăuna probleme fizice.

„Va fi dificil pentru mine să joc la Wimbledon. Nu pot să confirm că nu voi juca, dar în momentul de față este dificil pentru mine. Să fac tranziția de pe zgură pe iarbă și apoi pe zgură nu o să fie ușor la vârsta mea.

Va trebui să vorbesc cu echipa mea, să analizez mai multe lucruri, dar nu cred că ar fi o decizie înțeleaptă. Mai ales că organismul meu a trecut prin atâtea accidentări. Să fac tranziția zgură – iarbă – zgură nu ar fi cea mai bună decizie.” a declarat campionul din Spania.

Rafael Nadal a câștigat de două ori turneul de la Wimbledon. Prima dată, ibericul l-a învins pe Roger Federer, în 2008. Acea finală a fost considerată de mulți ca fiind cel mai frumos meci din istorie. Spaniolul avea să repete realizarea și în 2010, după ce s-a impus în fața jucătorului din Cehia, Tomas Berdych, în trei seturi. De atunci, Nadal nu a mai câștigat niciodată turneul de la All England Club.

Simona Halep, veste fabuloasă înainte de Wimbledon 2024

Simona Halep încă mai trage speranţă că ar putea participa la un Grand Slam în 2024. Nu s-a putut la Roland Garros, din cauza organizatoriilor care au ignorat-o şi nu i-au oferit un wild-card. Însă, ar fi ceva şanse să meargă la Wimbledon, competiţie ce are loc în perioada 1 iulie – 14 iulie.

Simona Halep (32 de ani, 1135 WTA) nu are nici clasament, nici rezultate bune obţinute în acest an, dar, spre norocul ei, o prevedere de regulament ar putea s-o propulseze către cel mai mare turneu pe iarbă.

„Invitațiile sunt, de obicei, oferite în baza performanțelor anterioare la Wimbledon sau pentru a crește nivelul de interes britanic asupra competiției” precizează organizatorii, preluaţi de gsp.ro.