Barcelona a trecut de Napoli în optimile de finală din Champions League cu scorul general de 4-2! Arsenal a eliminat FC Porto după executarea loviturilor de departajare!

Barcelona – Napoli și Arsenal – FC Porto au fost meciurile programate marți seară, în returul optimilor de finală din actualul sezon de Champions League. Catalanii și „tunarii” au reușit să obțină biletele pentru sferturile de finală, acolo unde anterior s-au mai calificat Real Madrid, Manchester City, Paris Saint-Germain și Bayern Munchen. Miercuri seară se vor disputa și manșele retur ale ultimelor două dueluri din optimi, Atletico Madrid – Inter Milano și Borussia Dortmund – PSV Eindhoven.

Barcelona – Napoli 3-1

Final de meci! Barcelona se impune cu scorul de 3-1 și se califică în sferturile de finală cu scorul general 4-2!

Min. 83: GOL BARCELONA! Lewandowski a fost lăsat în fața porții goale de o pasă a lui Sergi Roberto, iar polonezul nu avea cum să rateze ținta!

A început repriza secundă!

Pauză în partida din Spania!

Min. 45: s-au acordat trei minute de prelungiri.

Min. 30: GOL NAPOLI! Rrahmani reduce din diferență, cu o execuție extraordinară! Napoli marchează la prima ocazie pe care a avut-o în această partidă.

Min. 17: GOL BARCELONA! Joao Cancelo majorează avantajul spaniolilor, după ce l-a păcălit pe Meret!

Min. 15: GOL BARCELONA! Fermin Lopez îl „execută” pe Meret cu un șut fără preluare cu piciorul drept după o minge întoarsă excelent din flancul stâng de Raphinha!

A început meciul!

Echipele de start:

Barcelona (4-3-3): ter Stegen- Kounde, Araujo, Cubarsi, Joao Cancelo- Lopez, Christensen, Gundogan- Lamine Yamal, Lewandowski, Raphinha
Rezerve: Inaki Pena, Astralaga, Inigo Martinez, Joao Felix, Oriol Romeu, Roque, Sergi Roberto, Casado, Hernandez, Guiu, Fort
Antrenor: Xavi Hernandez

Napoli (4-3-3): Meret- Di Lorenzo, Rrahmani, Juan Jesus, Mario Rui- Zambo Anguissa, Lobotka, Traore- Politano, Osimhen, Kvaratskhelia
Rezerve: Contini, Gollini, Natan, Olivera, Simeone, Cajuste, Ngonge, Lindstrom, Mazzocchi, Ostigard, Raspadori
Antrenor: Francesco Calzona

Arsenal – FC Porto 1-0 (4-2 la loviturile de departajare)

Galeno este blocat de Raya, Arsenal se impune cu 4-2 la loviturile de departajare și se califică astfel în sferturile de finală ale acestei ediții de Champions League!

Declan Rice îl trimite pe Diogo Costa în celălalt colț și duce scorul la 4-2 pentru „tunari”!

Grujic înscrie, deși mingea trimisă de el a fost atinsă de Raya! 3-2 Arsenal!

Saka nu îi dă nicio șansă portarului Diogo Costa! 3-1 Arsenal!

Raya îl blochează pe Wendell și deviază în bară! Rămâne 2-1 pentru Arsenal!

Înscrie și Havertz! 2-1 Arsenal!

Pepe transformă și el cu siguranță! 1-1!

Odegaard înscrie fără emoții! 1-0 pentru Arsenal!

Finalul celor 120 de minute! Calificarea în sferturi se va decide după executarea loviturilor de departajare!

A început repriza secundă de prelungiri!

S-a terminat prima repriză de prelungiri!

A început prima repriză de prelungiri!

Finalul primelor 90 de minute! Calificarea în sferturi se va decide în urma celor două reprize de prelungiri de câte 15 minute!

Pauză la Londra!

Min. 41: GOL ARSENAL! Trossard deschide scorul la Londra, după ce a trimis mingea în colțul drept al porții portughezilor, dintr-o pasă a lui Odegaard.

Arsenal (4-3-3): Raya- White, Saliba, Gabriel Magalhaes, Kiwior- Odegaard, Rice, Jorginho- Saka, Havertz, Martinelli
Rezerve: Ramsdale, Hein, Partey, Gabriel Jesus, Smith Rowe, Nketiah, Cedric Soares, Tomiyasu, Fabio Vieira, Nelson, Elneny, Zinchenko
Antrenor: Mikel Arteta

FC Porto (4-2-3-1): Diogo Costa- Joao Mario, Pepe, Otavio, Wendell- Nico Gonzalez, Varela- Francisco Conceicao, Pepe, Galeno- Evanilson
Rezerve: Claudio Ramos, Fabio Cardoso, Eustaquio, Grujic, Taremi, Sanchez, Jaime, Namaso, Romario Baro, Toni Martinez, Goncalo Borges, Ze Pedro
Antrenor: Sergio Conceicao

Se cunosc deja patru echipe calificate în sferturi, Real Madrid, Manchester City, Paris Saint-Germain și Bayern Munchen, în vreme ce miercuri seară se vor disputa și ultimele două partide retur din această fază a competiției. Este vorba despre Atletico Madrid – Inter Milano și Borussia Dortmund – PSV Eindhoven.

Barcelona – Napoli și Arsenal – FC Porto sunt meciurile serii în Champions League și reprezintă returul din optimile de finală

Revenind la jocurile din această seară, Barcelona – Napoli va porni de la scorul de 1-1, înregistrat în manșa tur de pe stadionul „Diego Armando Maradona”, în urma golurilor marcate de Robert Lewandowski în minutul 60, respectiv de Victor Osimhen în minutul 75, în vreme ce FC Porto se va prezenta pe „Emirates Stadium” cu avantajul de 1-0 obținut în turul de pe „Dragao” în urma euro-golului marcat de Galeno pe final de joc.