Antrenorul Simonei Halep, declarație devastatoare după prestația sportivei de aseară, de la Miami: „S-a cam îngrășat”

Simona Halep a fost învinsă de spaniola Paula Badosa (locul 80 WTA), scor 1-6, 6-4, 6-3, în primul tur la Miami Open 2024. A fost prrima apariţie a româncei într-o competiţie WTA, după o pauză de 1 an şi 7 luni, pricinuită de suspendarea dictată de ITIA (4 ani), dar micşorată de TAS, la 9 luni.

Surprinzător, poate, dar jucătoarea noastră a arătat foarte bine în primul set, pe care l-a câştigat cu 6-1. Adică a jucat excelent cât au ţinut-o puterile.

Firicel Tomai crede că Simona „s-a îngrăşat puţin”

Pe măsură ce Badosa a reuşit să câştige game-urile şi să „lungească” partida, Simona Halep a dat semne de oboseală. S-a observat lipsa ritmului de competiţie, a adversităţii şi a intensităţii.

Faptul că fostul nr. 1 WTA nu se află în cea mai bună formă fizică a fost observat şi de Firicel Tomai, primul antrenor al sportivei din Constanţa.

„Fizic și mental a arătat OK. A stat focusată pe minge. A rezistat bine inclusiv după ce a intervenit oboseala.

Mă temeam că va pierde rău setul trei, dar a rămas acolo, în joc, până la final.

Am însă impresia că s-a îngrășat puțin, ceea ce se simte”, a spus Tomai pentru Sportpesurse.ro.

Simona a cerut intervenţia fizioterapeutului în setul doi, iar, după câteva minute în care a fost masată, românca s-a întors la joc. S-a văzut însă că jucătoarea noastră n-a fost 100 la sută din punct de vedere fizic.

În setul trei al partidei de la Miami Open 2024, Simona a început să dea semne de frustrare şi nervozitate, iar la 1-1, Badosa a reuşit break-ul, după ce Halep a făcut un game slab, cu multe greşeli.

Halep zice că „n-a pus kilograme”

Chiar şi Simona a vorbit despre forma ei fizică, la finalul meciului cu Paula Badosa.

„Am continuat să mă antrenez, dar oricât te-ai antrena nu este ca un meci oficial. A fost dificil azi să intru în ritm. Dar m-am menținut în formă în special în sala de forță. Nu am jucat mult tenis în ultima perioadă, eram obosită mental.

Am fost în sala de forță în fiecare zi, nu am pus kilograme pe mine. Asta e bine și mă simt OK fizic. Desigur, nu sunt la cel mai înalt nivel”, a spus Simona Halep, în cadrul conferinței de presă de după meciul cu Paula Badosa.