Andrei Ivan și-a scos pălăria în fața lui Costel Gâlcă, ulterior succesului cu Rapid: „Mi-a dat multă încredere, a știut cum să lucreze cu mine”

Andrei Ivan (27 de ani), fotbalistul din atacul Craiovei, a discutat despre modul în care Costel Gâlcă și-a pus amprenta asupra jocului său, după victoria cu Rapid, din Giulești. Oaspeții s-au impus dramatic, la ultima fază a partidei, scor 2-1.

Jucătorul de 27 de ani din Bănie este cel care a semnat prima reușită în meciul din etapa a șaptea a play-off-ului SuperLigii. Juveții au intrat în avantaj la pauză, însă partea secundă a duelului de la București a adus golul Rapidului. În minutul 77, Burmaz a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj. Nu a fost suficient pentru jucătorii lui Bogdan Lobonț, întrucât Alexandru Crețu, fundașul Craiovei, a adus cele trei puncte pentru oaspeți la ultima fază, în minutul 90+6.

Andrei Ivan, revitalizat de Costel Gâlcă înaintea partidei cu Rapid

Atacantul celor de la Universitatea Craiova a oferit declarații la finalul meciului din Giulești. Marcatorul primului gol al partidei a recunoscut că oltenii au avut o misiune grea contra Rapidului.

Ulterior, i-a acordat credit lui Costel Gâlcă pentru felul în care a lucrat cu el, spunând că a beneficiat de multă încredere din partea tehnicianului de 52 de ani.

„Trei puncte mari, am ajuns pe locul doi. A fost un meci greu, dar e importantă victoria. (n.r. – despre poziția sa din teren) Voi juca oriunde. Mister mi-a dat mai multă încredere, a știut cum să lucreze cu mine și asta m-a ajutat. Am avut o săptămână la dispoziție cu Mister și acum e bine.

(n.r. – Craiova a ajuns pe locul doi) Pentru noi era bună Cupa, însă Oțelul ne-a eliminat. Acum trebuie să terminăm pe locul doi. Sper să avem puterea necesară pentru a câștiga ultimele meciuri. Am jucat timid, acum ne-a ieșit jocul, am marcat în minutul 90+6”, a afirmat Andrei Ivan, după succesul cu Rapid.

Cum s-au prezentat cele două formații pentru meciul din runda cu numărul șapte a play-off-ului:

Rapid (4-3-3): Ungureanu – Braun, Săpunaru, P. Iacob, Onea – Kait, Oaidă, Papeau – Krasniqi, Rrahmani, Funsho
Rezerve: V. Drăghia, I. Cristea, D. Grigore, A. Borza, R. Bădescu, Emmers, A. Cepoi, Omar El Sawy, C. Petrila, C. Cîrjan, F. Hasani, B. Burmaz
Absenți: Aioani, Hromada (accidentați)
Antrenor: Bogdan Lobonț

Universitatea Craiova (4-2-3-1): L. Popescu – M. Căpățînă, G. Zajkov, R. Melo da Silva, N. Bancu – A. Crețu, A. Mekvabishvili – Ș. Baiaram, L. Houri, A. Ivan – J. Markovic
Rezerve: D. Lazar, Soiri, B. Ndong, Mateiu, Danciu, Ș. Bana, A. Cîmpanu, J. Blesa, A. Mitriță
Absenți: Screciu, Maldonado (accidentați)
Antrenor: Costel Gâlcă

Stadion: „Superbet Arena”, Giulești
Arbitru: Ovidiu Hațegan (Arad). A1: Mircea Grigoriu (Bucureşti), A2: Ovidiu Artene (Vaslui)
Arbitru VAR: Szabolcs Kovacs (Carei). Arbitru AVAR: Doru Lucaciu (Cluj-Napoca).