Costel Gâlcă a criticat dur prestația adversarilor, după Rapid – Universitatea Craiova 1-2: „Au marcat pe greșelile noastre”!

Costel Gâlcă (52 de ani), tehnicianul de pe banca grupării din Bănie, a oferit declarații la capătul meciului cu Rapid, din Giulești, disputat în cadrul etapei a șaptea din play-off-ul SuperLigii. Oltenii s-au impus la ultima fază, scor 2-1.

Andrei Ivan a deblocat tabela de marcaj în deplasarea de la București, după 30 de minute. Burmaz a restabilit egalitatea în a doua parte a meciului, în minutul 77. Când totul părea gata, Alexandru Crețu, fundașul juveților, le-a dat lovitura de grație rapidiștilor în minutul 90+6, la ultima fază. În urma înfrângerii de pe teren propriu, Rapidul a rămas fără succes în play-off, situându-se pe locul cinci, cu 29 de puncte. De partea cealaltă, fotbaliștii lui Gâlcă au urcat pe poziția secundă în SuperLiga, cu un total de 37 de puncte, la egalitate cu „feroviarii” lui Francisc Dican.

Costel Gâlcă nu a avut milă de Rapid, ulterior succesului din Giulești: „Am avut șansa de a câștiga la trei goluri diferență”

La finalul duelului cu Rapid, antrenorul oltenilor a ținut să laude prestația fotbaliștilor pe care îi pregătește, afirmând că rezultatul meciului din Giulești ar fi trebuit să fie unul mult mai drastic, în favoarea Craiovei.

Potrivit spuselor lui Costel Gâlcă, gruparea de pe „Ion Oblemenco” se putea impune chiar și la trei goluri diferență. Tehnicianul s-a declarat fericit datorită jocului etalat de Crețu, cel care a dus victoria în etapa a șaptea din play-off.

„Cred că am început destul de bine meciul. Ne-am creat ocazii și am avut șansa de a ne desprinde și de a câștiga chiar la trei goluri diferență. Au marcat pe greșelile noastre. Și-au creat unele ocazii.

În afară de goluri, de pase de gol, Crețu a avut o poziționare foarte bună în centrul terenului. Am avut o dezorganizare în mai multe momente ale meciului, dar avem nevoie de timp. Sunt fericit că am luat cele trei puncte. Cred că trebuie să avem mai multă siguranță și în atac și în apărare”, a declarat Costel Gâlcă, în timpul interviului de după meciul cu Rapid.

Antrenorul Craiovei a discutat și despre Andrei Ivan, marcatorul primului gol

Costel Gâlcă și-a continuat declarația, vorbind despre jucătorul de atac al oltenilor. Conform standardelor sale, Andrei Ivan este atacant, în ciuda faptului că evoluează pe post de extremă.

La final, tehnicianul a subliniat nevoia unei atitudini corespunzătoare pe acest sfârșit de campionat, înainte de a aduce în conversație accidentarea lui Ștefan Baiaram.

„Pentru mine, Ivan este atacant, dar joacă de mult timp extremă. Se simte bine pentru că a avut goluri în acest meciuri și pentru că poziția lui în teren și sprijinul colegilor îi dau mai multe opțiuni.

Trebuie să avem atitudine, personalitate, iar ceea ce lucrăm să se vadă în meciuri. Baiaram a ieșit din teren, vedem rezultatul mâine poimâine”, a adăugat antrenorul din Bănie.