Xavi Pascual vrea ca Dinamo să obțină victoria cu Flensburg din primele 10 minute! Ce spune spaniolul despre adversarii din semifinalele EHF European League

Xavi Pascual (56 de ani), antrenorul echipei de handbal masculin a lui Dinamo, a vorbit despre partida cu SG Flensburg-Handewitt (Germania), din semifinalele acestei ediții de EHF European League.

Duelul va avea loc pe data de 25 mai, de la ora 16:00. Turneul Final Four se desfășoară la Hamburg, iar cele două finale se vor juca pe 26 mai.

Xavi Pascual are încredere în șansele lui Dinamo din semifinala cu Flensburg

Renumitul tehnician iberic de la „cârma” clubului alb-roșu a abordat subiectul prezenței lui Dinamo în Final Four-ul acestei ediții de EHF European League. Xavi Pascual a spus că performanța „dulăilor” va determina un pas înainte făcut de handbalul din România.

Antrenorul spaniol de 56 de ani a mărturisit că, potrivit opiniei sale, cheia unei victorii contra lui Flensburg, pe care a catalogat-o drept cea mai dificilă adversară a lui Dinamo din acest sezon, stă în debutul partidei. Xavi Pascual consideră că „în primele zece minute se poate câștiga meciul”.

„Eu cred că echipa este pregătită şi îi aşteptăm pe suporteri alături de noi. Avem încredere în noi, e clar că e dificil, dar de ce nu? Este cel mai dificil adversar pentru noi, din acest sezon.

Nu mă interesează ce este în cealaltă semifinală. Atenţia noastră este îndreptată total către echipa cu care jucăm sâmbătă. Cred că este foarte important pentru handbalul masculin românesc că are o echipă în Final Four. Pentru România este un pas înainte în acest an.

Avem jucători cu experienţă, avem antrenor cu experienţă, dar şi celelalte echipe au la fel, pentru că sunt campioane. E foarte important să începem concentraţi, pentru că în primele zece minute se poate câştiga meciul”, a declarat Xavi Pascual, conform Agerpres.

Germania domină Final Four-ul din acest an

Dacă Flensburg se va duela cu Dinamo, în semifinala cealaltă se vor lupta Rhein-Nekar Lowen și Fuchse Berlin pentru un loc în ultimul act al prestigioasei competiții.

Astfel, Germania a ajuns la trei echipe prezente în Turneul Final de la Hamburg. Fuchse Berlin a trecut de HBC Nantes în „sferturi” (33-33, 37-30), în timp ce Rhein-Nekar Lowen a dispus în dublă manșă de Sporting Lisabona (32-29, 28-29). Flensburg a eliminat-o pe IK Savehof în faza precedentă din EHF European League (41-30, 28-29).

• Dinamo a trecut de danezii de la Skjern în sferturile de finală, după două victorii, 28-27 pe teren propriu și 38-34 în deplasare.
  • „Dulăii” au mai fost prezenți în această fază a EHF European League în urmă cu două decenii. Atunci, BM Altea a eliminat-o pe Dinamo.