VIDEO. România a început cum nu se putea mai rău barajul de calificare la Billie Jean King Cup. Ucraina conduce cu 2-0 după prima zi

România nu a avut parte de debutul dorit la barajul de calificare pentru turneul final al Billie Jean King Cup. Ana Bogdan (64 WTA) și Jaqueline Cristian (75 WTA) nu au fost suficient de puternice pentru adversarele lor din Ucraina, Lesia Tsurenko (42 WTA) și Elina Svitolina (18 WTA).

Echipa care va izbuti să câștige trei partide se va califica la turneul final. Totodată, pierzătoarea va merge în play-off-ul de menținere în competiție. Partidele decisive sunt programate pentru ziua de sâmbătă. Potrivit listelor inițiale, Ana Bogdan va da piept cu Elina Svitolina, în timp ce Jaqueline Cristian se va duela cu Lesia Tsurenko.

România, două înfrângeri în prima zi din calificările la Billie Jean King Cup

Ana Bogdan a cedat în trei seturi în fața Lesiei Tsurenko, scor 3-6, 6-2, 6-0. După un prim set foarte bun, pe care a reușit să și-l adjudece, tenismena din România nu a mai putut face față în următoarele două acte, în ciuda faptului că a pornit ca favorită. Bilanțul celor două jucătoare pe zgură în 2024 este unul asemănător: câte o înfrângere la Charleston.

Sursă Video: X (Twitter) @BJKCup

De partea cealaltă, Elina Svitolina a avut nevoie de doar două seturi pentru a trece de Jaqueline Cristian. Scorul final a fost 3-6, 5-7. Românca a servit bine în primul set, însă, pe termen lung, experiența sportivei din Ucraina și-a spus cuvântul. Vântul le-a pus probleme tenismenelor în setul doi. În decisiv, ucraineanca a forțat și a avut câștig de cauză.

• Horia Tecău este la a șasea întâlnire de Billie Jean King Cup în postura de căpitan nejucător. El a debutat pe banca României în aprilie 2022, contra Poloniei.