VIDEO | Record senzațional doborât de Leo Messi în MLS! Superstarul lui Inter Miami face legea în Statele Unite!

Leo Messi (36 de ani), vedeta din atacul lui Inter Miami, face un sezon stelar în MLS. Argentinianul trupei din Florida a bifat un nou record în cariera sa extraordinară în ultimul meci de campionat.

Inter Miami a dat piept cu New York Red Bulls pe teren propriu și nu i-a dat vreo șansă adversarei. Gazdele i-au zdrobit pe adversarii din Conferința de Est, scor 6-2.

Leo Messi, primul fotbalist din istoria MLS care contribuie la șase goluri într-o singură partidă!

„Super Leo” a reușit să își treacă din nou numele pe lista marcatorilor în duelul cu New York Red Bulls, însă statistica ce produce deliciul iubitorilor „sportului rege” este alta. Argentinianul a oferit cinci pase decisive în doar 33 de minute!

Scorul pauzei a fost 1-0 pentru Inter Miami, în urma golului marcat de Dante Vanzeir. Prestația colosală a lui Messi a început în actul secund al întâlnirii.

Prima pasă de gol pe care a oferit-o fostul superstar de la Barcelona s-a consemnat în minutul 48, atunci când l-a servit fantastic pe Matias Rojas. Apoi, Leo Messi a marcat pentru 2-0, ulterior dând alte patru assist-uri într-un timp record.

Acesta a fost primul meci din cariera campionului mondial în care a fost implicat în mod decisiv la acest număr uriaș de goluri.

Sursă Video: YouTube @ESPNFC

Leo Messi nu este singura vedetă a celor de la Inter Miami care a ieșit la rampă contra new-yorkezilor, întrucât Luis Suarez a punctat de trei ori. De fiecare dată, bineînțeles, fiind servit de fostul său coechipier de la Barcelona.

Messi și Suarez, cei mai buni marcatori din Statele Unite ale Americii

Cei doi super-fotbaliști de atac ai grupării patronate de către David Beckham se află în vârful listei golgheterilor din MLS. Ambii au marcat 10 goluri până în prezent.

Singura diferență dintre cei doi este reprezentată de numărul de pase decisive pe care l-au contabilizat în actuala stagiune. Leo Messi a oferit 13 assist-uri, iar atacantul din Uruguay doar cinci.

În urma victoriei zdrobitoare din duelul cu New York Red Bulls, Inter Miami a ajuns pe prima poziție a clasamentului Conferinței de Est, cu 24 de puncte. S-au scurs 12 etape din acest sezon. Gruparea din Florida are un avans de trei puncte față de Cincinatti, ocupanta locului secund. Este important de precizat că principala contracandidată a lui Inter Miami la șefia Conferinței are un meci în minus.

Pentru Leo Messi și coechipierii săi urmează partida cu FC Montreal, din deplasare.