VIDEO. Lionel Messi i-a bătut de unul singur pe cei de la Nashville! Prestație stelară a argentinianului pentru Inter Miami

Lionel Messi, superstarul argentinian al celor de la Inter Miami, a decis soarta partidei cu Nashville, conducându-și echipa către primul loc în Conferința de Est din MLS. Fostul „extraterestru” le-a adus aminte iubitorilor fotbalului de prestațiile sale magnifice din tricoul blaugrana, reușind să marcheze două goluri extraordinare și să ofere și o pasă decisivă în a zecea rundă a competiției interne din Statele Unite ale Americii.

Inter Miami, clubul patronat de către David Beckham, s-a impus pe teren propriu, scor 3-1. Leo Messi a lovit și bara pe parcursul intâlnirii.

Lionel Messi i-a „dezmembrat” pe cei de la Nashville! Colaborare uluitoare cu Luis Suarez la primul său gol!

Fotbalistul care a cucerit titlul mondial cu Argentina în Qatar a fost de neoprit în partida cu Nashville, formația cu care Inter Miami a dat piept în ultimul act al Leagues Cup din sezonul precedent. Gruparea din Florida nu a început bine meciul, întrucât oaspeții au deschis scorul în minutul doi, după un autogol al lui Negri. Jucătorul lui Inter Miami a deviat în proprie poartă o minge venită din corner.

Situația putea deveni chiar dramatică pentru echipa lui Leo Messi, deoarece Nashville a zguduit bara portarului Callender la doar două minute distanță de deblocarea tabelei de marcaj. Superstarul argentinian a luat meciul în propriile mâini, iar în minutul 11 a egalat, după o combinație „letală” cu Luis Suarez, fostul său coechipier de la Barcelona. Cu puțin timp înainte de reușita sa, Messi a șutat în bara porții oaspeților, prevestind egalarea.

Foștii fotbaliști ai trupei blaugrana au avut un cuvânt important de spus în economia jocului. După golul marcat cu ajutorul lui Suarez, Messi i-a oferit o centrare excelentă din corner lui Sergio Busquets, care a înscris printr-o lovitură de cap, în minutul 39. A fost primul gol al ibericului în MLS, iar Messi a bifat al șaselea assist din acest sezon.

În minutul 81, după transformarea unei lovituri de pedeapsă, Leo Messi a stabilit scorul final, devenind cel mai bun marcator al celor de la Inter Miami.

• Nouă goluri a marcat Lionel Messi în acest sezon pentru Inter Miami, șapte dintre reușite fiind înscrise în campionatul din Statele Unite.

Ce a declarat Gerardo Martino, antrenorul lui Inter Miami, după succesul din etapa a 10-a

Fostul mare jucător argentinian, actual tehnician al grupării la care evoluează Lionel Messi, a discutat despre desfășurarea partidei cu Nashville. În opinia sa, fotbaliștii pe care îi pregătește nu s-au descurcat prea bine în prima repriză, în ciuda faptului că echipa din Florida conducea cu 2-1 la pauză. Totuși, „Tata” Martino a subliniat că Inter Miami a avut forța necesară să revină în partea secundă.

„Cred că în prima repriză nu am fost chiar acolo, dar în repriza a doua am reușit să corectăm greșelile pas cu pas și ne-am simțit confortabil după ce am egalat. La prima ocazie pe care am avut-o, am marcat și a fost un moment crucial”, a declarat tehnicianul Gerardo Martino.

• Inter Miami s-a distanțat la două puncte în fața lui New York, în fruntea clasamentului din Conferința de Est a MLS. Pe locul trei se află Cincinnati, iar pe patru campioana en-titre, Columbus Crew.