Video. Pep Guardiola și-a ieșit din minți, ulterior calificării în finala FA Cup: „Pentru sănătatea jucătorilor… Este inacceptabil!”

Pep Guardiola (53 de ani), super-managerul iberic al celor de la Manchester City, a lansat reproșuri dure la adresa programului echipei sale din perioada următoare, după calificarea în finala FA Cup. „Cetățenii” au dispus de Chelsea în penultimul act al prestigioasei competiții, scor 1-0. Unicul gol al partidei a fost marcat de Bernardo Silva, în minutul 84.

Manchester City nu traversează o formă prea bună, întrucât fotbaliștii lui Guardiola au fost eliminați de Real Madrid din „sferturile” Ligii Campionilor, după loviturile de departajare din returul disputat în Anglia. Totuși, campioana din sezonul trecut de Premier League păstrează șanse importante la cucerirea titlului și în actuala stagiune. Manchester City se află pe locul doi în prima ligă a fotbalului englez, cu 73 de puncte, la unul singur în spatele liderului Arsenal. Cu toate acestea, „cetățenii” lui Pep trebuie să fie extrem de atenți pe final de campionat, întrucât Liverpool vine tare din urmă. „Cormoranii” ocupă poziția a treia, având de recuperat o diferență de două puncte față de City.

Pep Guardiola, criză de nervi după succesul din FA CUP!

După cum am menționat anterior, ibericul de pe banca celor de la Manchester City a fost extrem de nemulțumit de programul infernal pe care clubul său îl are în față. Exasperarea spaniolului s-a observat cu ușurință, luându-le apărarea elevilor săi într-un mod admirabil.

„Este inacceptabil să joci astăzi, inacceptabil pentru sănătatea jucătorilor! Este inacceptabil! Nu e normal. Pentru sănătatea jucătorilor, după 120 minute versus lui Real Madrid… Este inacceptabil! Nu înțeleg cum am supraviețuit astăzi. Nimic nu se va schimba. Nimic, nimic.

De ce azi și nu mâine, când Chelsea, Manchester United și Coventry nu joacă la mijlocul săptămânii? De ce? De ce? Spune-mi de ce, explică-mi. Eu spun că pentru sănătatea jucătorilor, nu putem accepta asta. Acești jucători sunt legende. Legendele jocului. Nu înțeleg cum supraviețuiesc astăzi! Jos pălăria. Ne place să jucăm fotbal, iubim acest sport, dar este pentru jucători, pentru sănătatea lor… Crede-mă, e prea mult”, a afirmat Pep Guardiola la conferința de presă, ulterior succesului cu Chelsea.

Sursă Video: YouTube @TheEmiratesFACup

Manchester City, OUT din Liga Campionilor!

După ce în sezonul trecut Manchester City și-a adjudecat trofeul Champions League, în urma victoriei din ultimul act al competiției, scor 1-0, contra celor de la Inter Milano, „cetățenii” lui Guardiola nu au reușit să treacă de Real Madrid în „sferturile” UCL din actuala stagiune.

După spectacolul oferit în tur, pe „Santiago Bernabeu” (3-3), cei doi titani ai fotbalului european au mizat pe prudență în cea de-a doua manșă, disputată pe „Etihad Stadium”. După 90 de minute, scorul înregistrat pe tabela de marcaj era 1-1, în urma golurilor marcate de Rodrygo (min. 12) și Kevin de Bruyne (min. 76).

Sursă Video: YouTube @OrangeSportRomania

În cele două reprize suplimentare nu s-a găsit drumul spre golul izbăvirii, astfel ajungându-se la penalty-uri. Trupa lui Carlo Ancelotti a avut câștig de cauză, spre disperarea suporterilor englezi. Real Madrid s-a impus la loviturile de departajare, scor 4-3.