VIDEO. Panică generală pe „Arcul de Triumf” la meciul Dinamo – Poli Iași! A fost nevoie ca ambulanța să intre de urgență pe gazon, după decizia inexplicabilă a lui Hațegan

S-au petrecut momente de panică pe stadionul „Arcul de Triumf” din Capitală în prima repriză a meciului Dinamo – Poli Iași, disputat în cadrul etapei a patra din play-out-ul actualei ediții din Superliga.

În minutul 30, la scorul de 0-0, în urma unei aruncări de la margine executate de către moldoveni, Josue Homawoo l-a lovit pe tânărul Luca Mihai cu fruntea undeva în zona cefei, iar acesta din urmă a rămas inert pe gazon.

Tânărul Luca Mihai a rămas inert pe gazon după un duel cu Josue Homawoo, în prima repriză a meciului Dinamo – Poli Iași

Jucătorii celor două echipe s-au speriat și au cerut cu disperare ca una dintre ambulanțele prezente la stadion să pătrundă pe gazon pentru ca mijlocașul în vârstă de 20 de ani să primească îngrijiri medicale, ceea ce s-a și întâmplat de altfel.

După câteva zeci de secunde, tânărului jucător de la Poli Iași i s-a aplicat un guler cervical și a fost urcat pe targă în ambulanță, părăsind terenul în aplauzele coechipierilor, adversarilor și copiilor prezenți la meci. (AICI VIDEO)

În mod evident, antrenorul Tony da Silva a fost nevoit să îl înlocuiască pe Luca Mihai după acest episod care s-ar fi putut termina chiar mult mai rău. În loc său a fost introdus pe teren un alt jucător foarte tânăr, Andrei Gheorghiță, în vârstă de 21 de ani.

Moldovenii evoluau la acel moment în inferioritate numerică

Interesant de notat este că Ovidiu Hațegan a decis să îi acorde doar cartonașul galben lui Josue Homawoo pentru acea intervenție, care i-a pus în mod clar în pericol integritatea fizică adversarului său din acea fază.

Acest moment s-a petrecut la scurt timp după ce moldovenii au rămas în inferioritate numerică. Rachid Bouhenna a văzut direct cartonașul roșu după ce l-a faultat în marginea careului de 16 metri, în postură de ultim apărător, pe Eddy Gnahore.