VIDEO. Lionel Messi a spălat rușinea, după înfrângerea umilitoare a lui Inter Miami cu Monterrey. Superstarul argentinian a marcat un gol absolut fabulos!

Lionel Messi (36 de ani), superstarul argentinian care evoluează pentru Inter Miami, a marcat un gol de senzație împotriva celor de la Sporting Kansas City, în MLS. A ajuns la borna de șapte reușite în actuala stagiune, în toate competițiile.

Formația lui Messi și-a adjudecat victoria în deplasarea de pe terenul celor de la Kansas City, scor 3-2, în etapa cu numărul opt din competiția internă. Un fost coechipier de-al său de la Barcelona i-a adus succesul lui Inter Miami.

Lionel Messi, un nou gol „extraterestru” pentru Inter Miami!

Argentinianul de 36 de ani și-a pus iar amprenta asupra unui meci al celor de la Inter Miami. Pe teren au fost prezenți și Jordi Alba (35 de ani), Sergio Busquets (35 de ani) și Luis Suarez (37 de ani). Cel din urmă, fostul atacant al lui Liverpool, a adus victoria echipei patronate de către David Beckham.

Neamțul Erik Thommy a deschis scorul, în minutul 6, dar valoarea lui Messi și-a spus cuvântul repede. La 12 minute distanță, superstarul lui Inter Miami i-a oferit un assist de geniu lui Diego Gomez. Scorul pauzei a fost 1-1. În minutul 51, Leo Messi a marcat un gol de povestit nepoților, cu o folha seca incredibilă. Erik Thommy a reușit „dubla”, iar cei de la Sporting Kansas City trăgeau nădejde că pot obține un rezultat pozitiv. Luis Suarez nu a fost de acord cu planurile lor, marcând golul succesului în minutul 71.

Inter Miami a urcat pe prima poziție în clasamentul Conferinței de Est din MLS, cu 15 puncte obținute pe parcursul a nouă etape. Pentru Messi și colegii lui urmează duelul cu Nashville, de pe teren propriu, de pe data de 21 aprilie.

Sporting Kansas City este a 129-a echipă împotriva căreia izbutește să marcheze Leo Messi.

Recent, Messi a mai reușit un gol de pe altă planetă

Leo Messi continuă să demonstreze de ce este unul dintre cei mai buni fotbaliști ai lumii din toate timpurile. Golul contra lui Kansas City nu este singura reușit spectaculoasă a argentinianului din ultimul timp. Messi a înscris superb și în poarta celor de la Colorado Rapids, în partida cu numărul opt a acestui sezon.

Sud-americanul a fost lăsat pe banca de rezerve în startul meciului, însă a fost introdus pe teren în debutul părții secunde. Inter Miami intrase la pauză cu un handicap de un gol, după ce Rafael Navarro deschis scorul pentru Colorado Rapids din penalty, în minutul 45. Messi a restabilit egalitatea cu un șut imparabil.

Din păcate, argentinianul nu și-a putut conduce echipa către victorie. Inter Miami a obținut doar o remiză contra celor de la Colorado Rapids, scor 2-2.