VIDEO! Gol de super clasă dat de Leo Messi pentru Inter Miami! A rămas cel mai bun din lume!

Leo Messi a demonstrat din nou de ce este unul dintre cei mai buni fotbaliști ai lumii, după ce a marcat un gol de senzație pentru Inter Miami. Jucătorul de 36 de ani a revenit în campionatul din SUA, iar execuția sa le-a adus aminte fanilor de vremurile în care Messi își distrugea fără milă oponenții în tricoul Barcelonei.

Superstarul argentinian a fost absent de pe teren timp de o lună, din cauza unei accidentări, perioadă în care a ratat trei partide ale echipei din Statele Unite ale Americii și două dueluri ale selecționatei din America de Sud.

Leo Messi, reușită „extraterestră” la revenirea în tricoul celor de la Inter Miami

Inter Miami s-a duelat cu cei de la Colorado Rapids în MLS, în partida cu numărul opt a acestui sezon pentru clubul din Florida. Leo Messi a fost lăsat pe banca de rezerve în startul meciului, însă a fost introdus pe teren în debutul reprizei secunde. Inter Miami intrase la pauză cu un handicap de un gol, după ce Rafael Navarro a înscris pentru Colorado Rapids din penalty, în minutul 45.

Cu toate acestea, valoarea superstarului argentinian și-a spus cuvântul. La 12 minute distanță de intrarea sa pe gazon, Leo Messi a restabilit egalitatea. Fotbalistul echipei patronate de către David Beckham a trimis un șut imparabil din marginea careului. Mingea a lovit bara, ulterior intrând în poarta celor de la Colorado Rapids.

Sursă Video: X (Twitter) @brfootball

Din păcate, Leo Messi nu și-a putut conduce echipa către victorie. Inter Miami a remizat cu Colorado Rapids, scor 2-2. Campionul mondial cu Argentina nu s-a putut bucura de prezența bunului său prieten pe teren, Luis Suarez. În același timp, Jordi Alba și Sergio Busquets, foști colegi cu Messi la Barcelona, au fost introduși în meci pe parcurs. Nu au putut juca de la început, întrucât au acuzat unele probleme medicale ușoare.

CITEȘTE ȘI: Lionel Messi are cel mai mare salariu de la Inter Miami și o avere colosală, dar un coleg din echipă este mult mai bogat decât el. Cine este „necunoscutul” care l-a depășit.

Messi, patru goluri în patru meciuri

Lionel Messi a izbutit să înscrie de patru ori în acest sezon de MLS, în patru partide la care a luat parte. Clubul său ocupă locul trei în Conferința de Est. În fața lui Inter Miami sunt cei de la New York Red Bull și Philadelphia Union. În urma echipei lui Leo Messi se află Columbus Crew, unde evoluează românul Alex Mățan.

Superstarul din naționala Argentinei a refuzat o sumă incredibilă din Arabia Saudită, pentru a rămâne în Statele Unite ale Americii. Este vorba despre 400 de milioane de dolari pe an, de aproximativ opt ori mai mult decât încasează acesta în prezent. Totuși, Leo Messi se bucură de nenumărate contracte de publicitate, cele mai sonore nume cu care colaborează fiind Adidas și Apple.

În ciuda faptului că nu dorește să se retragă din activitate curând, câștigătorul a opt Baloane de Aur ar fi tentat să se întoarcă în țara natală, după încheierea înțelegerii cu Inter Miami. Leo Messi dorește să renunțe la fotbal din postura de jucător al celor de la Newell’s Old Boys, echipa sa de suflet. Totodată, jucătorul ofensiv de 36 de ani va face parte din lotul Argentinei pentru Campionatul Mondial din 2026.