Umilință maximă pentru Leo Messi în CONCACAF Champions League! Ce au putut să facă fanii lui Monterrey, după victoria cu Inter Miami

Leo Messi, superstarul argentinian al celor de la Inter Miami, a avut parte de un tratament dur dinspre fanii mexicani, pe durata partidei cu Monterrey, din deplasare, din CONCACAF Champions League. Echipa din Florida a pierdut și returul, scor 1-3, după înfrângerea din primul duel.

Suporterii echipei din Mexic au fost protagoniștii unor gesturi grosolane la adresa lui Lionel Messi. După ce l-au huiduit pe toată durata meciului, au găsit de cuviință să îl umilească pe argentinian și în ritmuri de dans.

Leo Messi, OUT din CONCACAF Champions League! Fanii lui Monterrey și-au bătut joc de vedeta lui Inter Miami

După cum am amintit anterior, Inter Miami a pierdut și în turul contra mexicanilor de la Monterrey, cu scorul de 1-2. Astfel, parcursul formației din Statele Unite s-a terminat în sferturile de finală ale competiției.

După meciul retur, mai mulți suporteri ai gazdelor au decis că trebuie să calce în picioare tricoul lui Leo Messi, în timpul unui dans. Gestul ar putea fi considerat drept unul șocant, având în vedere tratamentul de care se bucură jucătorul în Statele Unite ale Americii. Fanii superstarului argentinian au reacționat rapid, unii find amuzați, alții arătând indignare față de această întâmplare. Fapta grosolană a susținătorilor celor de la Monterrey poate fi pusă și pe seama faptului că echipa lor nu a atins această fază a competiției până în prezent.

„Cât de tristă este viața mexicanilor Anti-Messi. Lasă-i să fie fericiți pentru ceva atât de neînsemnat. Dar înțelegi, nu au trecut niciodată de sferturile de finală”, a comentat un fan, prin intermediul rețelelor sociale.

Messi, gol „extraterestru” în campionat

Recent, Leo Messi a marcat un gol care le-a adus aminte fanilor de perioada în care acesta juca pentru Barcelona. Execuția a produs deliciul publicului.

Inter Miami s-a duelat cu cei de la Colorado Rapids în MLS, în partida cu numărul opt a acestui sezon pentru clubul din Florida. Leo Messi a fost lăsat pe banca de rezerve în startul meciului, însă a fost introdus pe teren în debutul reprizei secunde. Inter Miami intrase la pauză cu un handicap de un gol, după ce Rafael Navarro a înscris pentru Colorado Rapids din penalty, în minutul 45.

La 12 minute după ce a intrat pe gazon, Leo Messi a marcat, restabilind egalitatea pe tabela de marcaj. Inter Miami a remizat cu Colorado Rapids, scor 2-2, iar argentinianul nu s-a putut bucura de prezența bunului său prieten pe teren, Luis Suarez.