VIDEO. Alex Maxim, erou în Turcia! Gol superb din lovitură liberă și pasă decisivă în meciul Gaziantep FK – Kasimpașa

Alex Maxim a decis meciul dintre Gaziantep FK și Kasimpașa, disputat în cadrul etapei cu numărul 33 din acest sezon de Superlig, prima ligă de fotbal a Turciei.

Fotbalistul român în vârstă de 33 de ani a reușit să marcheze un gol și să ofere și o pasă decisivă în această partidă, în care echipa sa s-a impus în final cu scorul de 2-0.

Alex Maxim, eroul celor de la Gaziantep FK în meciul de pe teren propriu cu Kasimpașa, scor 2-0!

Fostul jucător de la Pandurii Tg. Jiu a deschis scorul în minutul 6, direct din lovitură liberă, cu un șut-centrare trimis de undeva din flancul stâng. Mingea a trecut printre mai mulți jucători ai ambelor echipe aflați în careu și, de asemenea, l-a păcălit și pe portarul advers, care nu a putut interveni.

Ulterior, în minutul 33, Alex Maxim l-a „servit” pe coechipierul Arda Kizildag, cel care a reușit să marcheze și să stabilească astfel scorul final. Trebuie menționat faptul că mijlocașul ofensiv a fost înlocuit de antrenorul Selcuk Inan în minutul 80 cu Max Gradel.

De asemenea, la Gaziantep FK au mai fost titularizați în această partidă și alți trei jucători români, Florin Niță, Deian Sorescu și Denis Drăguș. Ultimul a fost schimbat în prelungirile jocului cu Aliou Badji, în vreme ce ceilalți doi au și încheiat meciul pe teren.

Fosta echipă a lui Marius Șumudică a ieșit din nou din zona retrogradării

În urma acestui rezultat, Gaziantep FK a ajuns la 34 de puncte și a ieșit astfel din nou din zona periculoasă a clasamentului din Superlig, urcând pe locul 16, cu un avans de un punct față de Karagumruk și Hatayspor, formațiile aflate în prezent pe pozițiile 17 și 18, primele retrogradabile. De partea cealaltă, Kasimpașa rămâne pe locul 7, cu 46 de puncte acumulate după 33 de meciuri disputate.

În legătură cu fotbaliștii români de la Gaziantep FK, Marius Șumudică, fostul antrenor al acestei echipe, a dorit recent să scoată în evidență faptul că el a avut un merit important în progresul înregistrat de ei ca nivel de joc.

„Peste tot am luat (n.r. jucători români). Le dau și ei îmi dau înapoi, l-am ajutat și m-au ajutat. Toți strâmbă din nas, că ăsta ia bani de la jucători, face transferuri și aduce români. Nu știu ce o să zică la Gaziantep că marchează Drăguș și Sorescu cu Beșiktaș, Niță apară penalty.

(…) Și ieri mi-au dat mesaj când au ajuns la echipa națională. Și acum eram la Gaziantep dacă voiam, au fost niște probleme în familie, dacă eram demis trebuia să iau contractul până la sfârșit. Am plecat cu banii la zi, m-am înțeles cu ei și am bătut palma.

Am mesaje de la Gradel, căpitanul echipei Coastei de Fildeș, care a câștigat Cupa Africii. M-a sunat și mi-a zis că am fost unul dintre cei mai buni antrenori cu care a lucrat. Toți m-au sunat, românii au venit la hotel când am plecat”, a spus Marius Șumudică recent, potrivit fanatik.ro.