Spectacol total în Turcia, cu 5 fotbaliști români pe teren! Olimpiu Moruțan, pasă de gol în meciul Ankaragucu – Gaziantep FK

În etapa cu numărul 32 din actuala ediție a primei ligi din Turcia, s-a disputat, printre altele, și meciul Ankaragucu – Gaziantep FK, în care au fost titulari nu mai puțin de 5 fotbaliști români, toți având șanse să fie prezenți în lotul lui Edi Iordănescu pentru EURO 2024.

Este vorba despre Olimpiu Moruțan, mijlocașul ofensiv de bandă dreaptă în vârstă de 24 de ani de la gazde, dar și despre cei 4 jucători de la oaspeți, care, deși au rămas recent fără Marius Șumudică, tot continuă să fie titularizați, semn că sunt considerați foarte importanți la clubul din Gaziantep.

Olimpiu Moruțan a furnizat o pasă de gol în meciul Ankaragucu – Gaziantep FK 3-1

Așadar, Florin Niță, Deian Sorescu, Alex Maxim și Denis Drăguș au fost trimiși pe teren din primul minut în această partidă de la Ankara și doar Maxim a fost înlocuit pe parcursul jocului, mai exact în minutul 79, cu senegalezul Aliou Badji.

Echipa lui Moruțan s-a impus cu scorul de 3-1, grație golurilor marcate de Efkan Bekiroglu în minutele 31, pasa decisivă la această reușită fiind furnizată chiar de către fotbalistul român, și 68, respectiv Ali Sowe în minutul 65. Pentru oaspeți reușise să deschidă scorul Marko Jevtovic în minutul 7.

În urma acestui rezultat, Ankaragucu a urcat provizoriu pe locul 12 al clasamentului din Superlig, cu 37 de puncte, în vreme ce Gaziantep FK se află în continuare pe poziția a 17-a, prima direct retrogradabilă, cu 31 de puncte.

Toți românii de la echipa oaspete au fost titulari! Denis Drăguș, folosit în continuare pe poziția de atacant

Interesant de remarcat este că, după plecarea lui Marius Șumudică, formația din Gaziantep, după acea victorie de senzație cu Beșiktaș, scor 2-0 pe teren propriu, a ajuns acum la trei înfrângeri consecutive în campionat.

Revenind la fotbaliștii români implicați în această confruntare, important de notat este că Denis Drăguș a fost folosit tot ca atacant și de noul antrenor Selcuk Inan, dar într-un sistem 4-1-4-1, în condițiile în care anterior, în mandatul lui Șumudică, fotbalistul împrumutat de Standard Liege a fost utilizat ca vârf, însă într-un dispozitiv tactic de tip 3-5-2.

De altfel, recent, în spațiul public din România s-a iscat chiar o polemică pe seama acestui subiect, între Marius Șumudică și selecționerul Edi Iordănescu, pe teme reprezentată de poziția pe care Drăguș ar da cel mai bun randament al său.

Fiul lui Anghel Iordănescu a susținut că îl utilizează pe acesta în flancul stâng al liniei ofensive pe motiv că fotbalistul nu ar putea performa la un nivel bun ca vârf, într-un sistem cu un singur atacant. Dar iată că la echipa de club a ajuns acum să fie folosit exact pe o astfel de poziție.