Veste proastă pentru Universitatea Craiova! Alex Mitriță a părăsit terenul accidentat în primul amical al verii! Cum s-a terminat partida cu Pafos

Universitatea Craiova a disputat primul duel de pregătire al acestei veri, contra ciprioților de la Pafos. Elevii lui Costel Gâlcă (52 de ani) s-au văzut învinși la final, scor 1-2, în cantonamentul din Austria.

Din păcate pentru olteni, eșecul nu a reprezentat singura veste proastă cu care s-au confruntat. Alex Mitriță (29 de ani), vedeta clubului de pe „Ion Oblemenco”, a suferit o accidentare și a fost nevoit să părăsească suprafața de joc.

Universitatea Craiova l-a pierdut pe Alex Mitriță

Gruparea din Bănie a început excelent partida cu echipa din Cipru, punctând după doar șase minute, prin Elvir Koljic. Craiova a orchestrat o fază fenomenală, iar vârful oltenilor a marcat dintr-o pasă foarte bună venită de la Alexandru Crețu.

Totuși, avantajul Universității nu a ținut prea mult. Pafos a egalat în minutul 11. Vlad Dragomir, în trecut legitimat la gruparea U23 a celor de la Arsenal, evoluează pentru clubul cipriot.

Ulterior golului adversarilor, la doar câteva clipe distanță, Alexandru Mitriță a fost lovit de un jucător al celor de la Pafos și nu a putut să continue pe gazon, conform celor de la Gazeta de Sud. Rămâne de văzut care va fi verdictul doctorilor în ceea ce privește problemele sale medicale.

Lyes Houri i-a luat locul pe teren. Potrivit sursei citate, Maldonado a făcut un meci fenomenal în apărarea Craiovei, reparând greșelile comise de Ștefan Vlădoiu, fundașul dreapta de pe „Ion Oblemenco”.

Minutul 81 a adus și golul izbăvirii ciprioților. Twumasi a expediat un șut violent pe poarta echipei din SuperLiga, de la aproximativ 20 de metri depărtare. Carlos Mora, cel mai nou transfer realizat de Mihai Rotaru, a debutat în tricoul juveților.

• Alex Mitriță a punctat de 16 ori pentru Craiova, pe parcursul sezonului precedent.
  • A fost al patrulea marcator al campionatului, după golgheterul Florinel Coman (FCSB), Philip Otele (CFR Cluj) și Albion Rrahmani (Rapid).

NU RATA: Patronul îi face toate poftele lui Costel Gâlcă la Universitatea Craiova. Mihai Rotaru a pornit asaltul pe piața transferurilor!

Cum s-au prezentat cele două echipe în amicalul din Austria:

Prima repriză: L. Popescu – Vlădoiu, Maldonado, Bușe, Benga – Crețu, Petculescu – Bană, Mitriță (’16, Houri), Ivan – Koljic
Repriza a doua: Silviu Lung jr. – Gașpăr, Crețu (’60, Zajkov), Badelj, Ndong – M. Căpățână, Lăpădătescu – David Barbu, Houri (’79, Ninaci), Danciu – Markovic (’69, Mora)
Rezerve neutilizate: Matei Goga, David Lazar
Antrenor: Costel Gâlcă

Pafos: Michael Neofytos – Matias Melluso, Josef Kvida, David Goldar, Bruno Felipe Souza da Silva, Jairo Macedo da Silva, Jair Diego Alves de Brito, Onni Simonpoika Valakari, Diogo Rovaris Dalligna, Pedro Henrique Rocha, Joao Pedro Araujo Correia
Rezerve: Nitai Greis, Antonio Cikac – Patika Glebs, Kevin Monteiro. Kostas Pileas, Neofytos Ioannou, Michael Demetris, Kelasov Platon, Muamer Tankovic, Christos Evzona, Moustapha, Patrick Twumasi, Vlad Mihai Dragomir, George Kalotas
Antrenor: Juan Carlos Carcedo Mardones (Spania)