Vedeta de la FC Botoșani a făcut o criză de nervi după ce a ratat un penalty cu Sepsi. A înjurat și a lovit banca de rezerve în momentul înlocuirii

Eduard Florescu, vedeta de la FC Botoșani, jucătorul cu cele mai multe goluri marcate pentru gruparea moldoveană în acest sezon de Superliga, a făcut o adevărată criză de nervi în momentul în care a fost înlocuit de antrenorul Bogdan Andone cu Alin Șeroni, în minutul 76 al meciului pierdut de echipa patronată de Valeriu Iftime pe teren propriu cu Sepsi, scor 1-2, în cadrul etapei cu numărul 28 din acest sezon regulat.

Anterior, în minutul 65, la scorul de 2-0 pentru formația din Sf. Gheorghe, mijlocașul ofensiv în vârstă de 26 de ani a executat foarte slab un penalty, iar mingea a fost reținută fără mari probleme de portarul Dinu Moldovan.

Vedeta de la FC Botoșani a cedat nervos în momentul înlocuirii din meciul cu Sepsi, după ce anterior a ratat un penalty

Din acest motiv, fostul fotbalist de la Universitatea Craiova a fost apostrofat de unii dintre fanii echipei sale în momentul în care a fost înlocuit, fapt care, cel mai probabil, a declanșat reacția sa nervoasă.

Eduard Florescu a fost surprins de camerele de filmat în timp ce înjura în drumul său spre banca de rezerve și nu a putut fi calmat nici măcar de intervenția lui Bogdan Andone în acest sens.

În plus, mijlocașul a bătut extrem de nervos palma cu ceilalți jucători ai Botoșaniului care se aflau în acele momente pe banca de rezerve și, de asemenea, a lovit cu pumnul plexiglasul din care ea este compusă, până când bucata respectivă s-a rupt, informează digisport.ro.

Covăsnenii s-au impus în Moldova și rămân cu șanse reale în lupta pentru ultimul loc de play-off

Fără îndoială că, în cazul în care Florescu ar fi transformat acel penalty din minutul 65, echipa sa ar fi avut șanse mult mai mari să obțină măcar un egal din acest meci, în condițiile în care moldovenii au reușit în cele din urmă, în minutul 78, să reducă din diferență, grație golului marcat de Enzo Lopez.

Nu a fost însă suficient pentru echipa antrenată de Bogdan Andone, chiar dacă ea a forțat egalarea pe final de meci, iar Sepsi s-a impus în cele din urmă cu scorul de 2-1, mulțumită reușitelor semnate foarte repede de Nicolae Păun, în minutul 24, respectiv Gabriel Debeljuh, în minutul 31.

În urma acestui rezultat, Sepsi a urcat pe locul 7 în Superliga, cu 37 de puncte acumulate după 28 de etape, la egalitate cu Hermannstadt și UTA și la un punct în spatele celor de la U Cluj, care ocupă în prezent poziția a șasea, ultima care asigură prezența în play-off la finalul sezonului regulat, cu două etape rămase de disputat din această primă fază a campionatului.

De partea cealaltă, FC Botoșani rămâne pe ultimul loc în Superliga, cu 20 de puncte, 5 mai puține față de Dinamo, ocupanta penultimei poziții în prezent.