Valentin Mihăilă și Dennis Man, desființați după duelul românilor din Serie B: „ Multe alegeri greșite și erori tehnice”. Cum s-a descurcat celălalt stranier în partida Palermo – Parma

Valentin Mihăilă și Dennis Man, fotbaliștii de atac ai Parmei, nu au fost menajați de presa din Italia, în urma duelului românilor din Serie B. „Cruciații” s-au deplasat pe terenul celor de la Palermo, la care evoluează Ionuț Nedelcearu, fostul fundaș al lui Dinamo. Acesta este coechipier cu Mirko Pigliacelli, trecut și pe la Universitatea Craiova de-a lungul carierei, care a primit cea mai mare notă a partidei.

Meciul dintre Palermo și Parma s-a încheiat la egalitate, scor 0-0, iar jurnaliștii italieni au dezbătut duelul dintre Ionuț Nedelcearu și Dennis Man, oferind note pentru prestațiile acestora.

Valentin Mihăilă și Dennis Man, de nerecunoscut în Serie B: „A încercat, dar n-a creat niciun pericol”

„Derby-ul” dintre Nedelcearu și Man, foști jucători la Dinamo și FCSB, a fost analizat cu atenție de oamenii de presă din Italia. Fundașul a avut câștig de cauză, fiind un punct stabil în apărarea celor de la Palermo. Ionuț Nedelcearu a primit nota șase, în timp ce Dennis Man s-a „bucurat” de nota 5.5.

„Man i-a pus probleme în câteva rânduri, dar per total n-a tremurat în fața lui și a făcut un meci bun”, au notat cei de la Parma Live, despre fostul apărător al „câinilor”. Dennis Man, în schimb, a fost criticat de aceeași publicație. Jucătorul român de profil ofensiv nu a prins fluierul final pe teren, fiind înlocuit de Fabio Pecchia în minutul 83. „După o iarnă uluitoare, primăvara este lentă: românul a încercat până la final, dar în afara unui șut cu stângul de la o distanță medie n-a creat niciun pericol”, au mai transmis italienii.

Valentin Mihăilă, celălalt stranier din lotul Parmei, s-a descurcat aproximativ la fel ca Dennis Man, fiind scos de pe teren în minutul 69. A fost „recompensat” cu aceeași notă de către cotidianul amintit anterior: „Seară grea, românul a avut o primă repriză cu multe alegeri greșite și erori tehnice. Pecchia l-a ținut pe teren peste o oră, dar n-a fost recompensat”.

Fostul portar din Bănie, lăudat de presa din Italia

Mirko Pigliacelli, goalkeeper al Universității Craiova în trecut, a fost apreciat pentru modul în care a reușit să închidă poarta celor de la Palermo. Parma Live i-a acordat nota 6.5, în urma prestației sale din duelul de Serie B.

„Le-a refuzat lui Di Chiara și Delprato bucuria golului. Foarte bun și la Man, în repriza secundă. O performanță excelentă”, au notat jurnaliștii italieni despre fostul portar din Bănie.

• Parma ocupă prima poziție în Serie B, cu 70 de puncte obținute. Como, echipa de pe locul doi, se află la șase puncte în spatele cruciaților. De cealaltă parte, Palermo se află pe poziția a 6-a, cu 52 de puncte.