Un fotbalist din „Generația de Aur”, ajutor pentru Edi Iordănescu: „Este un jucător cu potențial extraordinar”. Tânărul a fost lăsat acasă pentru „dubla” cu Irlanda de Nord și Columbia

Un fotbalist din „Generația de Aur” și-a exprimat părerea în legătură cu rolul pe care un atacant din SuperLiga l-ar putea juca, în viitor, la echipa națională. Jucătorul nu a fost convocat de către Edi Iordănescu pentru partidele de pregătire cu Irlanda de Nord și Columbia, iar fosta legendă de la Barcelona consideră că atacantul reprezintă o opțiune serioasă pentru EURO 2024.

Naționala României a reușit să obțină un egal din cele două amicale ale lunii martie. „Tricolorii” au remizat cu Irlanda de Nord pe Arena Națională, scor 1-1. Dennis Man a adus egalarea (min. 23), după ce Jamie Reid deschisese scorul (min. 7). La Madrid, România a fost învinsă de Columbia, scor 3-2, după ce sud-americanii aveau 3-0 în minutul 84. Atunci, Ianis Hagi a micșorat din diferență, iar Florin Tănase a marcat golul doi al „tricolorilor” în prelungiri (min. 90+3), reparând cumva impresia proastă lăsată de elevii lui Iordănescu.

Un fotbalist din „Generația de Aur” l-a propus pe Louis Munteanu la echipa națională

Gică Popescu nu s-a ferit să facă o propunere pentru națională, menită să îl ajute pe Edi Iordănescu în vederea formării lotului pentru turneul final din Germania. Conducătorul Farului crede că Louis Munteanu, cel care a marcat o „dublă” împotriva Rapidului în victoria din Giulești, poate fi de folos naționalei.

Atacantul constănțenilor nu a fost chemat de Iordănescu la selecționata mare a României, dar a fost căpitanul naționalei U21 în victoria cu Armenia, scor 1-0. Fostul fotbalist al Barcelonei i-a lăudat calitățile tânărului de la Farul.

„Eu dacă aş da un răspuns legat de Louis Munteanu, aş fi subiectiv. Asta pentru că e un jucător de la clubul unde ne desfăşurăm amândoi activitatea. Este un jucător cu potenţial extraordinar. A fost fabulos sezonul trecut. Anul acesta a început mai greu sezonul, însă în a doua parte are evoluţii extraordinare, a început să marcheze goluri. Eu sunt convins că va fi una dintre opţiunile pentru «număr 9» la turneul final”, a afirmat Gică Popescu, potrivit orangesport.ro

Gică Popescu l-a lăudat pe Ianis Hagi, după amicalul Columbia – România

Gică Popescu a vorbit foarte frumos despre nepotul Ianis Hagi, după golul marcat de acesta în meciul amical România – Columbia 2-3, disputat marți seară la Madrid, pe stadionul lui Atletico.

Fotbalistul celor de la Deportivo Alaves a fost introdus pe teren de selecționerul Edi Iordănescu în minutul 56, în locul lui Valentin Mihăilă, iar în minutul 84 a înscris pentru 1-3, la capătul unei faze în care tot el a recuperat mingea în preajma careului advers.

„Dacă aş opina, aş fi subiectiv. Modul cum a făcut-o în seara aceasta, cu atitudinea cu care a intrat, îşi merită postul de titular, dacă are astfel de acţiuni, a recuperat mingea la golul pe care l-a marcat. Dacă va avea o astfel de abordare şi la echipa de club, va fi titular indiscutabil la turneul final”, a declarat Gică Popescu, conform as.ro.